Norske USA-agenter får snakke
OVERVÅKING: Fra bygget i bakgrunnen skal det hemmelige SDU-teamet drevet overvåking for den amerikanske ambassaden (foran). Foto: Scanpix

Norske USA-agenter får snakke

Den amerikanske ambassaden i Oslo opphever taushetsplikten for de norske eks-politifolkene som jobbet med overvåking for ambassaden.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Dette opplyser politiinspektør Espen Jamissen i Østfold politidistrikt til Bergens Tidende.

De tidligere politifolkene jobbet i den såkalte SDU-gruppen ved den amerikanske ambassaden i Oslo. Gruppen ble opprettet i 2000. Den skulle følge med på og kartlegge personer som viste en «spesiell interesse» for ambassaden.

Østfold politidistrikt har jobbet med saken siden november i fjor da riksadvokaten bestemte at saken skulle etterforskes. Saken vakte sterke reaksjoner da TV 2 avslørte overvåkingsgruppen i oktober i fjor.

– Vi vil nå innkalle et titall personer til avhør så snart det er praktisk mulig, sier Jamissen til BT. (©NTB)

Del på facebook



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Tips en venn
 
Comments powered by Disqus

  

– Etter hvert stopper motoren, og dette er beklagelig. Det skal ikke skje, men det skjer og vi må forholde oss til det

 Følg terrorsaken i TV 2s livesenter

  

– Det gikk kaldt nedover
ryggen på meg

Politioverbetjent Håvard Gåsbakk reagerte på det Breivik sa under pågripelsen

  

– Ungdommene i båten var veldig skeptiske til meg
Politimannen (31) var den første som ankom Utvika

  

– Jeg vil si Breivik gjorde en
tabbe ved å spare meg

Lydloggene: Store
sambandsproblemer
under aksjonen

Lydloggene: Her
pågripes Breivik
på Utøya 22. juli

Lydloggene: Politiet
snakker kun om én
gjerningsmann


reklame