Norske eksperter jakter Krekar-garanti i Irak etter ni år

Etter å ha forsøkt å bli kvitt mullah Krekar i ni år, sender nå Norge juridiske eksperter til Irak for å bygge opp rettsapparatet i landet.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

I ni år har norske myndigheter forsøkt å kaste ut mulla Krekar, som er erklært for å være en fare for rikets sikkerhet. Mange forstår ikke hva norske myndigheter venter på.

Tips oss!
Har du informasjon om denne saken? Ikke nøl med å tipse oss!
Send oss en epost på tips@tv2.no eller RING/MMS/SMS til 02255

Dødsdom

– Vi venter på at Irak kan gi en troverdig, trygg og reell garanti for at en eventuell dødsdom ikke vil bli fullbyrdet, sier statssekretær i justisdepartementet, Pål Lønseth (Ap), til TV 2 Nyhetene.

– Men han kan bli dømt til døden?

– Selve dommen på dødsstraff er ikke problemet, det er spørsmålet om fullbyrdingen av dødsstraff som er problemet for norske myndigheter.

Brynjar Meling: – Tror ikke mulla Krekars agenda er å bli populær i Norge

Nye trusler

Denne uken skapte mulla Krekar nye reaksjoner etter uttalelser i et intervju gjort med finsk TV.

Les også: Krekar med nye terrortrusler mot Vesten

I intervjuet sier Krekar at Vesten ikke har tatt lærdom av terrorangrepene 11. september – og at det derfor er nødvendig med nye angrep.

– Var ikke 11. september-hendelsene nok? To 11. september-hendelser til vil gi Vesten elektrosjokk, slik at når de kommer til bevissthet igjen, skjønner de at motparten også er mennesker. Jeg vet ikke om det skjer igjen, men det er nødvendig for at USA skal vite at de andre også er mennesker. For å skjønne at andre mennesker verken er slaver eller dyr.

Se deler av intervjuet her.

Sender eksperter

Statssekretæren sier at han nå vil ha en fortgang i utvisningen. Derfor vil han sende to juridiske eksperter til Nord-Irak.

– Vi sender dommere eller statsadvokater til Irak sammen med EU for å ha prosjekter innen rettsstatsutvikling.

– Hva slags tidsperspektiv er det snakk om?

– Jeg håper på at norsk personell kan være på plass i løpet av første halvår 2012.

Regjeringen håper at de norske ekspertene kan bidra til å få en irakisk garanti mot dødsstraff.

– Hvis Irak utvikler seg til en rettsstat og fortsetter den positive utviklingen de nå er inne i så vil det lette utleveringen av mulla Krekar.

I februar må mullaen møte i retten, tiltalt for trusler. Nå vurderer PST om de skal starte etterforskning etter de siste uttalelsene på finsk TV.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Brynjar Meling: – Tror ikke mulla Krekars agenda er å bli populær i Norge
Brynjar Meling: – Tror ikke mulla Krekars agenda er å bli populær i Norge

Mulla Krekar har på nytt kommet med uttalelser som provoserer. Nå vurderer PST om de skal etterforske ham – igjen.

Krekar må møte i retten i februar
Krekar må møte i retten i februar

Tiltalt for trusler mot Erna Solberg og tre kurdere, samt støtte til selvmordsaksjoner.

Krekar med nye terrortrusler mot Vesten
Krekar med nye terrortrusler mot Vesten

Kommer med truslene i intervju med finsk tv.

Krekar blir anmeldt for nye drapstrusler
Krekar blir anmeldt for nye drapstrusler

Kurderen Halmat Goran vil anmelde mulla Krekar til politiet enda en gang. Årsaken er at det er dukket opp et nytt lydopptak hvor Krekar angivelig oppfordrer til drap på Goran.

Mulla Krekar tiltalt for trusler mot Erna Solberg
Mulla Krekar tiltalt for trusler mot Erna Solberg

– Jeg kan bekrefte at vi har tatt ut tiltale mot mulla Krekar, sier statsadvokat Marit Bakkevik ved Det nasjonale statsadvokatembetet til TV 2 Nyhetene.

Statsadvokaten henlegger sak mot Krekar-siktet
Statsadvokaten henlegger sak mot Krekar-siktet

Statsadvokaten i Oslo har henlagt saken mot en 20 år gammel mann som var siktet for attentat mot mulla Krekar.

– Krekar vil bli henrettet i Nord-Irak
– Krekar vil bli henrettet i Nord-Irak

Norsk statssekretær har vært i møter med iraksiske myndigheter om mulla Krekar.

 

Martin Halla vant The Voice

  

– Det er uvirkelig

«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.

 Se intervjuer og reaksjoner etter sending

 Her er øyeblikket hvor Martin ble kåret til vinneren

 Alle videoer og opptredener her

  

– Dette er Martin og meg når vi er ekstatisk glade

Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist

  

– Alle står og griner
når Martin synger

Dommer-Hanne unner Martin seieren


reklame