Norge vil forby reklame for usunn mat rettet mot barn
Helsedirektoratet har fått drahjelp av Michelle Obama når de planlegger å legge frem et nytt lovforslag.
Hamburgere, potetgull, brus og godteri er usunt for barn å spise. Og reklame for slike produkter skal nå forbys, det vil si reklame som er rettet mot barn.
Forbud kommer
– I Norge vil vi nå forby reklame rettet mot barn, sier Helsedirektør Bjørn-Inge Larsen til TV2 Nyhetene.
Han nevner reklame for godteri, sukkerholdig brus og usunn mat av typen
hamburgere og potetgull.
DRAHJELP FRA OBAMA: Presidentfruen Michelle Obama jobber for å endre barns livsstil i USA. Foto: Ap
På et møte i Verdens helseorganisasjon denne uken ble alle landene i WHO enige om dette.
– Alle landene har nå anbefalt de samme retningslinjene. Det betyr at det er en intensjon om å innføre begrensninger i reklame for usunn mat og drikke til barn hos alle WHOs 193 medlemsland, sier Larsen.
Førstedamen viktig
Også Michelle Obama har engasjert seg i problemene, noe som har hjulpet betraktelig.
For feite unger i USA og resten av den rike verden er et økende problem som har åpnet manges øyne om reklamens skadevirkninger.
– Det hjelper oss at Michelle Obama går i bresjen for å påvirke barns livsstil i USA. Det gjør at de amerikanske forhandlerne i WHO får andre instrukser med seg når de forhandler.
– I forhold til tidligere har USA snudd 180 grader i denne saken, sier helsedirektøren.
Nå vil helsedirektøren forberede et lovforslag om reklame rettet mot barn. Et forslag som helseministeren skal legge fram for Stortinget i løpet av et års tid.
| Publisert | 23.05.2010 19.09 |
| Oppdatert | 23.05.2010 19.09 |


