Norsk elev drept i
trafikkulykke under skoletur i Kenya
11 nordmenn på sykehus | Minibuss påkjørt av lastebil
En intern Nav-rapport avdekker grove feil ved Nav-systemet.
Rapporten avslører blant annet at arbeid som normalt tar åtte minutter tar tolv dager i Nav, melder NRK.no.
Grunnen til tregheten i Nav er at sakene blir liggende i kø mellom de ulike kontorene som skal behandle dem. Den effektive arbeidstiden er dermed forsvinnende lave 0,005 prosent.
Rapporten konkluderer med at utbetalinger av sykepenger er preget av feil ved saksbehandling eller manglende opplysninger og venting.
Det er systemet som får slakt. Rapporten peker på at de ansatte gjør sitt beste for å gjøre en god jobb overfor brukerne.
Det er konsulentselskapet Ernst & Young som har gjort den interne evalueringen. Selskapet var i begynnelsen med på å utforme dagens Nav-modell. Resultatene fårelå høsten 2008, men Nav vil ikke kommentere innholdet.
- Vi ønsker ikke å kommentere hva som står i rapporten, dette er et lederverktøy som er ment til intern bruk, får nrk.no opplyst av kommunikasjonsenheten i Nav.
Rapporten bekrefter inntrykket av Nav som er tegnet av forvaltningen den siste tiden. Flere arbeidsledige har stått fram og sagt at de ikke får penger de er blitt innvilget. Torsdag kunne TV 2 Nyhetene avsløre at dette også gjelder uføretrygdede.
Sykepleier Hilde Walstad fikk sommeren 2008 vedtak om uføretrygd fra NAV. Fem måneder senere har hun ennå ikke fått utbetalingene hun har krav på.
- Jeg har ikke fått noen forklaring. Jeg møter bare veggen. Jeg møter en saksbehandler som ikke kan noen ting og ikke vet noen ting. Nå har jeg ikke mer penger, og det er ikke min skyld, sier Walstad til TV 2 Nyhetene.
Da Hilde personlig trappet opp på det lokale NAV-kontoret, var det ikke mye hjelp å få. Hun ble anbefalt å gå på sosialen.
- Jeg forklarte situasjonen og hun forsøkte å ringe rundt, men fikk ikke tak i noen. Da sa hun at jeg kanskje burde gå på sosialen. Men da sa jeg «Nei, det gjør jeg ikke når NAV skylder meg over 50.000 kroner», sier hun.
Les mer: NAV anbefalte sosialen
| Publisert | 20.02.2009 11.58 |
| Oppdatert | 20.02.2009 18.43 |
11 nordmenn på sykehus | Minibuss påkjørt av lastebil
