Russland - Norge (3-2):
Keepertabbe av Haugen
- russerne leder igjen
NÅ! Chat med våre reportere og følg kvartfinalen
TV 2s ekspert: – Vil være større enn Brasil i '98
Antirasistisk senter kritiserer Politiets sikkerhetstjeneste.
Antirasistisk senter mener Politiets sikkerhetstjeneste har vært for opptatte av de muslimske miljøene. Lederen for senteret peker på at det vi har sett av angrep i Norge har kommet fra høyreekstreme miljøer.
Gjentatte ganger har PST-sjef Janne Kristiansen hevdet at det ikke ville vært mulig å oppdage Anders Berhing Breiviks dødelige planer, og at de har hatt så god kontroll som det er mulig å ha.
Men Antirasistisk senter mener PST kanskje har skjelet litt for mye i feil retning.
– Det har vært veldig tydelig utad at fokuset deres har ligget på islamsk terror, ikke høyreekstrem terror, sier Kari Helene Partapouli, leder for Antirasistisk senter.
Terror-massakren minutt for minutt
På TV 2 Nyhetene tirsdag ble PST refset av tre av landets fremste advokater. I PSTs siste trusselvurdering, som ble lagt fram 28. februar i år, het det at de høyre- og venstreekstreme ikke vil utgjøre en alvorlig trussel for det norske samfunnet i 2011.
Advokat John Christian Elden er en av flere advokater som mener at PST må innrømme at de tok feil.
– Jeg er ikke overbevist om at PST har full kontroll, sa Elden til TV 2.
Også lederen av Advokatforeningens rettssikkerhetsutvalg er kritisk.
– Jeg er overrasket over at før man har hatt en skikkelig gjennomgang av PSTs arbeid mot denne grupperingen går ut så sterkt og avskriver ethvert ansvar, sa Arild Humlen.
Les også: Politidirektoratet legger lokk på terrorbistand fra Forsvaret
Antirasistisk Senter påpeker at det finnes mange eksempler på terrorisme utført av ikke-muslimer.
– Det har vært bombeangrep på bokhandler, det har vært bombeangrep på 1.
mai-tog, det har vært en høyreekstrem som var dømt for å planlegge
bombeangrep på asylmottak. Vi har hatt bombeangrep mot Blitz, og alle husker
drapet på Benjamin Hermansen i 2001, sier Partapouli.
I VEKST: Ifølge, Kari Helene Partapuoli, i Antirasistisk Senter har tidligere nynazister har begynt å røre på seg igjen. Foto: TV 2
Hun mener det er et problem om sikkerhetstjenesten har glemt denne historikken.
PST ville tirsdag ikke kommentere kritikken, men justisminister Knut Storberget uttalte følgende til TV 2:
– Jeg registrerer at folk uttaler seg og det har jeg stor forståelse for. Denne debatten bør og må tas. For min egen del er jeg avhengig av å få fakta før konklusjoner trekkes.
Les også: Politiet tok omvei til Utøya
| Publisert | 10.08.2011 09.39 |
| Oppdatert | 10.08.2011 09.39 |
NÅ! Chat med våre reportere og følg kvartfinalen
TV 2s ekspert: – Vil være større enn Brasil i '98
