Martin Halla vant The Voice
– Det er uvirkelig
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
Yssen retter skarp kritikk mot LO for håndteringen av Valla-saken. Roar Flåthen skjønner at hun vil komme med sin versjon av saken.
Ingunn Yssen tar en kraftig oppgjør med LO i sin bok om konflikten med Gerd-Liv Valla. Yssen mener LO skal ha brukt en nøye uttenkt strategi for å renvaske Gerd Liv-Valla.
LO-leder Roar Flåten sier i en kommentar at LO anser seg som ferdig med saken, men at de har forståelse for Yssen kommer med sin versjon av historien.
- Dette er Ingunn Yssens versjon av hva som skjedde og jeg har forståelse for at hun ønsker å fortelle hvordan hun opplevde det, sier LO-leder Roar Flåthen, som ikke ønsker å kommentere saken ytterligere overfor tv2nyhetene.no.
I boken «Vi kan alle bli den lille» som Yssen lanserte i da blir Flåthen beskrevet som taus og passiv.
«LOs passivitet og LO-lederens manglende vilje til å bekrefte at granskingen hadde vært riktig og viktig, og at trakassering hadde foregått, åpnet opp for det som ble en klar omskriving av sannheten», skriver Yssen i boken.
Bakgrunnen for anklagene er at LO-sekretariatet ikke ville offentliggjøre Fougner-utvalgets rapport.
Sekretariatet vedtok at kun rapportens sammendrag skulle publiseres, «av hensyn til personvernet».
Flåthen sier at LOs håndtering av saken i ettertid, har sammenheng med at Gerd-Liv Valla trakk seg som LO-leder i Sekretariatets møte 9. mars 2007.
- Når bare rapportens sammendrag, ikke rapporten som helhet, ble offentliggjort, var det av hensyn til personvernet til de ansatte som hadde deltatt i prosessen, og også fordi HK-klubben ikke ønsket offentliggjøring, sier Flåthen.
Yssen mener LO burde gått i front for å avskaffe problemer med trakassering, noe som ikke skjedde i hennes sak.
- LO har i ettertid jobbet meget aktivt med det interne arbeidsmiljøet i LO, sier Flåthen i en kommentar.
Se pressekonferansen fra presentasjonen av boken:
| Publisert | 09.03.2009 13.52 |
| Oppdatert | 09.03.2009 18.38 |
* 11. januar 2007 gikk tidligere internasjonal sekretær Ingunn Yssen ut i VG og sa at hun var blitt mobbet av Gerd-Liv Valla mens hun jobbet i LO. Valla avviser all kritikk på en pressekonferanse samme dag.
* Dagen etter blir det offentliggjort et notat fra LO-ledelsen med sterk kritikk av Yssens arbeidsinnsats i LO. I etterkant avdekket VG at Valla hadde endret formuleringer i notatet.
* 22. januar fikk Valla full tillit fra LO-sekretariatet. Samme dag kommer det også frem at Valla var blitt drapstruet i flere brev.
* En uke senere nedsatte LO-sekretariatet et utvalg for å granske Yssen-saken. Utvalget ble ledet av advokat Jan Fougner.
* Granskningsutvalgets rapport ble fremlagt 9. mars. Samme dag trakk Gerd-Liv Valla seg som LO-leder.
* 19. oktober 2007 kom Valla med sin versjon av konflikten i «Prosessen» utgitt av Cappelen. 9. mars 2009 kommer Yssens historie ut i bokform i «Vi kan alle bli den lille», utgitt av Aschehoug.
Kilde: NTB/TV 2
Martin Halla vant The Voice
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist
