Legeheltene har landet i Norge

Mads Gilbert og Erik Fosse kommet hjem etter elleve dager i Gaza. De to har akkurat landet på Gardermoen.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Legene landet på Gardermoen like etter kl.13 mandag.

Flyet fra Frankfurt var om lag 15 minutter forsinket. Etter å ha fått utlevert bagasjen ble de to møtt av en stor gruppe palestinske barn og et massivt pressekorps i ankomsthallen.

Fra ankomsthallen bar det rett til pressekonferanse.

Se opptak av pressekonferansen i videovinduet øverst i artikkelen.

Den norske legen Mads Gilbert under en av mange operasjoner på Shifa-sykehuset i Gaza.Den norske legen Mads Gilbert under en av mange operasjoner på Shifa-sykehuset i Gaza. Foto: NORWAC 2009

- Rørende

Lege Erik Fosse var tydelig rørt da han landet.

- Overveldende å komme hjem, sier Fosse til TV 2.

- Veldig rørende å se de palestinske barna.

Kollega Mads Gilbert tok seg også tid til å svare på noen korte spørsmål.

- Det var godt å kunne puste rein og fri luft. Og ikke høre bombefly. Og møte en presse som kan gjøre hva de vil, sa Gilbert.

- Det er godt å komme hjem, men vondt å tenke på dem som er der, la han til før pressekonferansen startet.

- Vasset i blod

Fra sykehuset i Gaza har de to legene fortalt om bombing av sivile, små barn med avrevne armer og bein og sykehuspersonale som har måttet operere egne slektninger.

Som leger har de også sett nye typer skader på pasientene som kommer inn. Blant annet forteller de om at Israel har tatt i bruk nye våpen:

- Vi har sett bruk av høyeksplosive små bomber som nærmest river mennesker i fra hverandre. Bombene river vevsbiter ut av kroppen, sier Fosse.

Les også: - River mennesker i stykker

Måtte sove i vaktbod

Etter at de klarte å krysse grensen til Egypt på lørdag, har de blitt tatt imot som helter av pressekorpset.

Likevel forteller TV 2s reporter på grensen, at de ble behandlet dårlig av grensevaktene.

Kontraster: Søndag møtte legeheltene TV 2 på stranden i Egypt.Kontraster: Søndag møtte legeheltene TV 2 på stranden i Egypt. Foto: TV 2 - I natt sov legene på gulvet i en egyptisk vaktbod, sammen med den norske ambassadøren, sier TV 2s reporter Kadafi Zaman.

De skulle egentlig holde en pressekonferanse like etter de ankom Egypt, men i stedet ble de holdt igjen i ankomsthallen.

Nå har de endelig kommet seg på flyet til Norge, og er ventet å lande på Gardermoen kl. 13.00.

Les mer: Skandalebehandling av norske helteleger

Kritikk for rapportering

Legene har aldri lagt skjul på sin politiske overbevisning, og spesielt Mads Gilbert har talt palestinernes sak. De to har rapportert til norske medier og på internasjonale TV-kanaler som BBC, CNN, ABC og Al Jazeera.

Det norske legeteamet har blitt kritisert for å ikke være objektive observatører.

Fosse understreker at det aldri har vært hans og Gilberts ønske å være de eneste vestlige vitnene i Gaza.

- Vi reiste inn som leger, vi var helt uforberedt på å være de eneste vestlige vitnene på Gaza. Det er Israel som har nektet journalister innreise, og det er det Israel som har ansvaret for, sier han.

Les mer: Fosse svarer på kritikken



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Interaktiv tidslinje: Slik forløp Gaza-krigen
Slik forløp Gaza-krigen

I vår interaktive tidslinje kan du både se opptrappingen til krigen i Gaza og følge utviklingen dag for dag fram til våpenhvilen.

Les også: Mads Gilbert angrer på terroruttalelse
Mads Gilbert angrer på terroruttalelse

Den norske legen angrer på uttalelsen om støtte til terror etter terrorangrepene mot USA i 2001.

Se Gilberts egne bilder fra Gaza
Mads Gilberts egne bilder fra Gaza

De norske legene Mads Gilbert og Erik Fosse har blitt internasjonale helter etter at de har vært verdens øyne på Gazastripen. Her er noen av deres egne bilder fra Gaza by.

Les også: Drama ved det norske legeteamets utreise
Drama ved det norske legeteamets utreise

De norske legene Mads Gilbert og Erik Fosse slipper ikke ut av ankomthallen på grensestasjonen i Egypt.

Erik Fosse: - River mennesker i stykker
- River mennesker i stykker

Erik Fosse har sett uvanlige skader i Gaza og frykter Israel har tatt i bruk nye og kraftigere våpen.

Hylles på nettet
Hylles på nettet

Over 43.000 mennesker har sett de norske legene på Youtube, og fanklubben på Facebook vokser time for time.

Gilbert: - Vi vasser i blod og død
Gilbert: - Vi vasser i blod og død

En rekke sivile ble drept i israelske granatangrep søndag. Den norske legen Mads Gilbert og hans kollega rapporterer om forferdelige forhold i Gaza.

Tekstmelding fra krigssonen
Tekstmelding fra krigssonen

Søndag har det blitt sendt ut en kjedemelding på sms fra den norske legen Mads Gilbert i Gaza.

Skandalebehandling av helteleger
Skandalebehandling av norske helteleger

De norske legene, Gilbert og Fosse, klarte i går å komme seg ut av Gaza og inn i Egypt, men de fikk ikke forlate ankomsthallen. I natt sov legene på golvet i en egyptisk vaktbod, sammen med den norske ambassadøren.

 
Comments powered by Disqus
  

– Jeg vil si Breivik gjorde en
tabbe ved å spare meg

Les også: Alt om politiets aksjon på Utøya

Hør også: Alt om oppmøtekaoset på Utøya

Lydloggene: Store
sambandsproblemer
under aksjonen

Lydloggene: Her
pågripes Breivik
på Utøya 22. juli

Lydloggene: Politiet
snakker kun om én
gjerningsmann


reklame