Ti personer reddet fra synkende lasteskip
Lasteskipet Mirabelle fraktet tømmer da det gikk på grunn mellom Varaldsøy og Ænes, nord for Rosendal. Foto: Magne Fitjar

Lasteskip synker i Hardangerfjorden

Lasteskipet Mirabelle er i ferd med å synke i Sildafjorden i Hardangerfjorden. Alle om bord er evakuert.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Ti personer er evakuert fra båten, og det er ikke meldt om personskader. Båten som har gått på grunn har begynt å vri seg, og det kan være fare for at den sklir av grunn.

Evakuert

- Opplysninger tilsier at skipet vil gå ned. Mannskapet har evakuert til hurtigbåten M/S Teisten, og er på vei til land i Rosendal. Alle skal ha det bra, sier operasjonsleder Ronny Lehntfør i Hordaland politidistrikt til tv2nyhetene.no.

Alle innlosjeres nå på et hotell.

Skipet fraktet tømmer da det gikk på grunn mellom Varaldsøy og Ænes, nord for Rosendal.

- Skipet har slagside og tar inn vann, opplyser hovedredningssentralen i Sør-Norge til tv2nyhetene.no.

Malta-registrert

Fem fartøy og et Sea King-helikopter ble sendt ut til lasteskipet Mirabelle fredag morgen.

Hovedredningssentralen fikk melding om ulykke 05.25. Skipet eies av det norske rederiet Falkeid Mangament. Det er reigstrert på Malta og veier 3100 tonn.

Kapteinen er norsk, mens de øvrige skal være fra blant annet Malta og Litauen

- Jeg har ikke tid til å snakke med deg nå. Vi må først redde båt og mannskap, fikk tv2nyhetene.no opplyst hos rederiet Falkeid management klokken 07.15.

Det Malta-registrerte lasteskipet Mirabelle gikk på grunn torsdag morgen.Det Malta-registrerte lasteskipet Mirabelle gikk på grunn torsdag morgen.

Kystverket, som har ansvar for oljevern, er på vei til havaristen. Bergen brannvesen er på stedet, klare til å bistå hvis det blir fare for forurensning.

Årsaken til ulykken er ikke kjent. Det skal ha vært mye vind inne i fjorden.

Ulykkesskip

Mirabelle gikk på grunn også gør jul, denne gangen i dansk farvann utenfor Svendborg. Skipet ble verdensberømt da den i 2005 i krasjet i Storebæltbroen mellom Sjælland og Fyn. Den gang het skipet «Karen Danielsen».

Les mer: Ulykkesskipet Mirabelle

Lasteskipet Mirabelle het tidligere Karen Danielsen og ble verdensberømt da det suste inn i Storebæltbroen i Danmark.Lasteskipet Mirabelle het tidligere Karen Danielsen og ble verdensberømt da det suste inn i Storebæltbroen i Danmark. © TV 2



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Har du tips om denne saken?
Send SMS/MMS til 02255
E-post: tips@tv2.no
Les også:
Ulykkesskipet Mirabelle
Ulykkesskipet Mirabelle

Skipet, som er i ferd med å synke i Hardangerfjorden, ble verdensberømt da det krasjet i Storebæltsbroen i Danmark.

Ti reddet fra synkende båt
- Dramatisk for dem om bord i lasteskipet

M/S Teisten kom til unnsetning da lasteskipet Mirabelle grunnstøtte fredag morgen. Ti personer ble reddet.

 
Comments powered by Disqus

reklame