Whitney Houston er død:
Kan ha druknet
• Funnet livløs i badekar på hotell • Musikkverdenen i sjokk
Kvinnen i begynnelsen av 20-årene har kraftig lungebetennelse, og må ha hjelp til å puste.
Kvinnen er fra Nord-Trøndelag, og ble lagt inn på St. Olavs Hospital i Trondheim søndag forrige uke.
Legene på St. Olavs Hospital tok tester av kvinnen, og fant ut at hun var smittet av svineinfluensa.
Lungebetennelsen er så alvorlig at kvinnen må ha hjelp til å puste:
– Hun får ikke til å ta opp nok oksygen selv, så hun er lagt i en pustemaskin, sier Klinikksjef Eiliv Brenna på en pressekonferanse tirsdag kveld.
Han bekrefter at det er svineinfluensaen som har forårsaket lungebetennelsen.
Dette er det mest alvorlige tilfellet av svineinfluensa i Norge så langt.
Sykehuset sier at kvinnen fra før av lider av en kronisk sykdom, og at den nok er grunnen til at svineinfluensaen har rammet kvinnen så hardt.
– Hun hadde en svekket helsetilstand før hun fikk influensaen, sier Brenna.
Holdt pressekonferanse: Fra venstre; fungernende smittevernsoverlege Andreas Radke, Klinikksjef Eilev Brenna, fungerende adm. dir. Heidi Magnussen. Foto: Tipser-MMS til 0225/
Han vil ikke si noe om hvilken kronisk sykdom det dreier seg om, men sier at
den ikke er arvelig:
– Det er en sykdom som har visse arvelige momenter, men det er en ervervet sykdom. Så vidt jeg vet er det ingen i familien som har denne sykdommen, sier Brenna.
Kvinnen er etter all sannsynlighet smittet i Norge. Legene sier at verken hun eller noen i familien har vært ute og reist den siste tiden.
Flere av familiemedlemmene til kvinnens kjæreste i Sør-Trøndelag har også symptomer på influensa:
– De har symptomer på influensa, og er anbefalt å oppsøke sin fastlege, sier Brenna.
– Er det symptomer på svineinfluensa de har?
– Etter all sannsynlighet er det, svarer Brenna.
Behandlingen foregår ved at kvinnen gis antibiotika for at svineinfluensaen ikke skal forårsake flere betennelser.
I tillegg får hun antivirusmiddel, nærmere bestemt Tamiflu mot svineinfluensaen.
Legene sier at de ikke kan behandle kvinnen på noen annen måte enn de gjør ved vanlig influensasmitte.
Totalt er det registrert 134 tilfeller av svineinfluensa i Norge. Ingen har så langt mistet livet. På verdensbasis har over 700 personer omkommet av sykdommen.
| Publisert | 21.07.2009 18.15 |
| Oppdatert | 22.07.2009 11.01 |
