Vil ha 500 politifolk ut i gatene

Lederen av Oslo politiforening vil ha 500 politifolk bort fra skrivepultene.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Det er nå så få politifolk i hovedstadens gater at de tillitsvalgte ikke ser noen annen løsning enn at mange tjenestemenn som sitter inne må kommanderes ut.

Tryggere hverdag

– Det er nå et tydelig krav fra flere hold om mer synlig politi. Vi må gi innbyggerne en tryggere hverdag og forebygge kriminalitet bedre enn det vi klarer i dag. Derfor foreslår vi at 500 politifolk sendes ut i Oslo-gatene, sier lederen av Oslo politiforening Sigve Bolstad til TV 2.

– Hvor skal disse 500 tas fra?

– De må tas fra hele politidistriktet. Det betyr at folk som i dag sitter inne på kontor, i en periode må ut i gatene for å få mer synlig politi. Men her må politikerne til slutt stille opp, sier Bolstad.

Sparer 65 millioner kroner

Det kontroversielle forslaget kommer bare noen uker etter at politimester Anstein Gjengedal, gjennom TV 2-nyhetene varslet at det vil bli mindre synlig politi i hovedstaden på grunn av pengemangel. De tillitsvalgtes forslag vil få store konsekvenser for politidistriktet.

– Allerede i dag prioriteres mange oppgaver bort, men vi har ikke vært tydelig nok på dette overfor publikum. Vi mener kravet om mer uniformert politi må tas på alvor. Derfor må dette nå prioriteres, sier Bolstad til TV 2.

Oslo politidistrikt må i år spare 65 millioner kroner på grunn av nøvendige IKT-investeringer og kjøp og drift av politihelikopteret.

– Situasjonen i Oslo politidistrikt er prekær. Det er store kutt i budsjettene. Vi har mindre og mindre og rutte med og vi spises helt inn til beinet, sier Bolstad.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus

reklame