UDI avslører hundrevis av jukseekteskap
Over 1500 tyrkere kan bli kastet ut av Norge.
UDI avslørte 200 proformaekteskap i fjor og nå risikerer mange av barna og ektefellene til disse personene å bli kastet ut av landet. Nordmennene som inngikk de falske ekteskapene går helt fri. Kun én norsk statsborger ble politianmeldt i fjor.
Truer med fengsel
Et proformaekteskap er også ulovlig for parten som bor i Norge, og norske ektefeller kan bli dømt til fengselsstraff for å inngå proformaekteskap med utenlandske borgere. Tyrkeren Mustafa har bodd ti år i Norge, men i fjor fikk han varsel om at bosettingstillatelsen hans vil bli inndratt.
For ifølge UDI har 48-åringen kommet seg til Norge gjennom et falskt ekteskap.
Benekter falsk ekteskap
Selv benekter han dette og vil derfor gå rettens vei for å bli i landet.
– Det er slitsomt, veldig slitsomt. Man sliter psykisk på grunn av dette, sier
Mustafa.
KAN BLI STRAFFET: Mustafa risikerer å miste bosettingstillatelsen. Familien hans kan også blir sendt ut av landet. Foto: TV 2
I et anonymt kontorbygg i Oslo, uten skilt og navn, sitter UDIs medarbeidere som jobber med å avdekke proformaekteskap. Totalt skal de ha avslørt 550 saker de siste årene.
I praksis betyr det at mange av barna til disse menneskene også kan miste oppholdstillatelsen. Sønnen til Mustafa er en av dem.
– Jeg fikk sjokk da jeg fikk brevet. Jeg er det første familiemedlemmet som har fått brevet.
– Hva synes du om du kan bli straffet fordi faren din kan ha gjort noe ulovlig?
– UDI mener at alle skal få straffen fordi vi har fått oppholdstillatelse på grunn av pappa, svarer sønnen kort.
Mustafa er fra Konya i Tyrkia. Herfra har overraskende mange skilte menn med barn giftet seg med en norsk statsborger. Etter å ha fått oppholdstillatelse har de skilt seg – og hentet familiene fra Tyrkia.
Kan ramme 1500 personer
Advokat Arild Humlen representerer mange av disse tyrkiske familiene. Han mener proformaaksjonen kan ramme opptil 1500 tyrkere i Norge.
– Totalt sett, med både hovedperson, barn, ektefeller og barnebarn vil jeg
anta at omfanget ligger rundt 1500 personer.
KLARE REGLER: Snorre Sæther sier UDI ikke har betenkeligheter med å straffe også andre familiemedlemmer hvis en person blir tatt for jukseekteskap. Foto: TV 2
I Mustafas familie har fem personer fått beskjed om at de kan miste oppholdstillatelsen. Men ifølge UDI er det helt uproblematisk.
– Hvis vi tilbakekaller en voksen person og vedkommende har barn, vil vi også vurdere tilbakekallelse av barna, forteller UDIs områdeleder, Snorre Sæther til TV 2 Nyhetene.
– Er det rimelig at barn skal straffes på grunn av voksenes handlinger?
– Nå er det dessverre slik at voksenes handlinger ofte har konsekvenser for barn. Sånn er det også i dette tilfellet. Begår man et alvorlig lovbrudd, slik vi ser det, bør man tenkte igjennom at det kan få konsekvenser for sine nærmeste, sier Sæther.
| Publisert | 05.03.2010 21.04 |
| Oppdatert | 06.03.2010 21.13 |
Et ekteskap som er inngått for at en utenlandsk søker skal få oppholdstillatelse i Norge kalles proformaekteskap.
Hvis UDI antar at ekteskapet er proforma, vil de avslå søknaden om oppholdstillatelse.
Søkeren vil da ikke få lov til å bo og arbeide i Norge. Proformaekteskap er et grovt brudd på utlendingsloven og kan føre til straffeforfølgelse.
Søkeren kan også bli varig utvist fra hele Schengen-området.
Kilde: UDI


