BESLUTTES FREDAG: Arne Treholt er optimistisk.
BESLUTTES FREDAG: Arne Treholt er optimistisk. Foto: Stian Lysberg Solum © Scanpix

Treholt: – Gammelt oppkok fra PST

Arne Treholt undres over hvorfor bildene publiseres nå.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

– Dette er gammelt oppkok som ble brukt bevisst mot meg av Politiets overvåkningstjeneste (det nåværende Politiets sikkerhetstjeneste, red. anm) som et ledd i en forhåndsdømming, sier Arne Treholt til tv2nyhetene.no.

Han slår fast at alle bildene som PST nå har lagt ut på Facebook er offentliggjort tidligere.

– Her er det ingen nye opplysninger. Alle bildene er gitt til pressen og publisert i januar og mars 1984, sier Treholt.

– Må offentliggjøre alt

Samtidig stiller Treholt spørsmål om hvorfor Politiets sikkerhetstjeneste legger ut dette nå - og på Facebook av alle ting?

Treholt, som selv har vært opptatt av åpenhet i denne saken, etterlyser en mer konsekvent holdning.

Fra Borgarting lagmannsrett hvor saken mot Arne Treholt ble ført.Fra Borgarting lagmannsrett hvor saken mot Arne Treholt ble ført. Foto: PST © Scanpix Han stiller seg undrende til at PST fortsatt ikke offentliggjør alt i denne saken.

– I snart 25 år har jeg bedt om at hele dommen offentliggjøres, fordi det eneste hemmelige i denne dommen er at den ikke inneholder noen hemmeligheter, sier Treholt til tv2nyhetene.no.

Stabell støtter Treholt

Arne Treholts forsvarer Harald Stabell ser i og for seg ikke noe problematisk i at Politiets sikkerhetstjeneste har publisert 30 bilder fra Treholt-saken på Facebook.

– Det er ikke stor dramatikk rundt dette, disse bildene er blitt lagt fram under rettssaken, sier Stabell til tv2nyhetene.no etter å ha gått gjennom bildene torsdag.

Stabell setter pris på at PST utviser åpenhet i denne saken, og oppfordrer i likhet med Treholt tjenesten til å offentliggjøre dommen i sin helhet.

– Treholt har selv vært opptatt av åpenhet i denne saken, og jeg synes PST bør følge opp offentliggjøringen av bildene med å offentliggjøre hele dommen, sier Stabell til tv2nyhetene.no

Trond Hugubakken i PST sier at tjenesten ikke har lagt ut nye opplysninger om Treholtsaken ut på nettstedet Facebook, og at tjenesten ikke kommer til å offentliggjøre mer av det omfattende materialet som stammer fra Treholtsaken.

Her er PSTs Treholt-bilder på Facebook (ekstern lenke)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 

Martin Halla vant The Voice

  

– Det er uvirkelig

«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.

 Se intervjuer og reaksjoner etter sending

 Her er øyeblikket hvor Martin ble kåret til vinneren

 Alle videoer og opptredener her

  

– Dette er Martin og meg når vi er ekstatisk glade

Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist

  

– Alle står og griner
når Martin synger

Dommer-Hanne unner Martin seieren


reklame