Martin Halla vant The Voice
– Det er uvirkelig
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
TROMSØ/OSLO (TV 2 Nyhetene): Politimannen som skjøt en kvinne og seg selv i Tromsø fredag morgen, brukte kollegaens våpen.
Politiet bekrefter overfor TV 2 at våpenet som ble brukt, tilhører en annen tjenestemann. Det ble fjernet fra safen det var innelåst i. Politiet vil ikke si noe om når våpenet ble fjernet.
Politimannen som skjøt, er selv oppsatt med våpen og har tillatelse til å bruke det.
Han skjøt seg selv i hodet etter å ha drept sin 41 år gamle ekssamboer med to skudd på en parkeringsplass mellom Slettaelva barneskole og Karveslettlia barnehage fredag morgen.
- Mannen ventet på kvinnen på parkeringsplassen. Vitner har fortalt at da kvinnen kom til skolen og parkerte sin bil, skal han ha gått mot henne og avfyrt to skudd mot hennes hode. Hun skal ha dødd momentant. Deretter skal han ha forsøkt å ta sitt eget liv, forteller TV 2-reporter Jens Christian Nørve i Tromsø.
Kvinnen var lærerstudent og hadde praksisplass på skolen. Fredag var hennes siste praksisdag ved skolen.
Mannen ligger på Universitetssykehuset i Tromsø. Skadene er livstruende og tilstanden er ustabil, opplyser informasjonsansvarlig Marit Einejord fredag ettermiddag.
Den 53 år gamle politimannen har jobbet over 20 år i Tromsø-politiet og har bekledt flere betrodde stillinger. Han var en kjent figur i lokalmiljøet.
Les mer: Drapsmannen var kjent og folkekjær i Tromsø
- Jeg tror alle ansatte i politihuset har reagert med sjokk og sorg over det som har skjedd, sa politimester Truls Fyhn på en pressekonferanse tidligere fredag.
Fyhn legger til at det var kjent på politihuset at samboerskapet nylig var avsluttet, men ingen ting som tydet på at politimannen var i ubalanse.
Ingen barn skal ha vært vitne til selve drapet, men flere barn så de to livløse skikkelsene på parkeringsplassen. Ansatte ved skolen og barnehagen får oppfølging fra kommunens kriseteam. Flere skoleelever følges også opp.
Brannvesenet har spylt og gravd bort snøen som var tilgriset med blod på åstedet. Da brannvesenet ved 14.30-tida forlot området, hadde de med seg flere svarte søppelsekker med snø, skriver Nordlys .
| Publisert | 23.01.2009 15.22 |
| Oppdatert | 23.01.2009 17.18 |
Martin Halla vant The Voice
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist
