Studentdrapet: – Skulle bo hos eksen i Budapest
Pernille Marie Thronsen (21) skulle bo hos ekskjæresten fram til hun fant et eget sted å bo.
Det forteller Thronsens bestevenninne til TV 2 Nyhetene. Ungarsk politi leter nå etter hennes kinesiske ekskjæreste.
21-åringen innledet et forhold til mannen ved juletider. Rett før sommerferien var det slutt.
– Det var ikke noe forhold lenger nå, sier venninnen.
«Mellomlanding» hos eksen
Likevel hadde Pernille tenkt å bo noen dager hos ekskjæresten mens hun kikket etter egen leilighet. Det fortalte hun selv til bestevenninnen rett før hun reiste til Budapest.
21-åringen og ekskjæresten skal fortsatt ha hatt en god tone, selv om forholdet var over.
Lørdag kom Pernille fram til Budapest. Søndag ble hun funnet drept på ungdomsherberget City Hostel Flora. Det var en ansatt ved herberget som fant den norske studenten.
Se reportasje fra Budapest (reporter: Hilde Gran)
Pernille brukte Facebook til å søke etter noen å bo sammen med i den ungarske hovedstaden.
«Hei, jeg leter etter en romkamerat denne høsten i Budapest :-) Jeg begynner på veterinærstudiet, har allerede bodd ett år der, da jeg gikk på pre-vet», skrev Pernille på Facebook 27. juli.
Venninnen som TV 2 har snakket med, er overrasket over at 21-åringen ble funnet på et herberge.
Studerte sammen
Hun beskriver Pernille som glad, smilende og positiv.
– Det er helt utrolig at dette kunne skje. Hun kom alltid smilende inn i klasserommet, minnes venninnen.
De to ble kjent i Budapest for et års tid siden, da begge begynte på forkurs
for veterinær, fyrsioterapi og medisin. 21-åringen skulle bli veterinær,
mens ekskjæresten skulle studere fysioterapi.
- VILLE IKKE SKADE: Her er Facebook-meldingen som 21-åringens ekskjæreste postet på Facebook tidlig søndag morgen. Foto: Skjermdump
Stille type
Venninnen beskriver Pernilles ekskjæreste som en veldig stille person som det var vanskelig å komme inn på. Det samme sier en annen venninne TV 2 Nyhetene snakket med tirsdag.
– Jeg traff kjæresten er par ganger. Han var veldig stille og sa aldri noe, forteller kvinnen til TV 2.
Ungarsk politi leter nå etter ekskjæresten. TV 2 omtalte tirsdag meldinger som ekskjæresten skrev på drapsofferets Facebook-side grytidlig søndag.
– Når jeg dør, håper jeg at vi møtes og vil være sammen igjen, heter det blant annet i meldingen ekskjæresten skrev.
Les mer: Budapest-drapet: – Når jeg dør, håper jeg at vi møtes
Grusom beskjed
Familiens bistandsadvokat Karoline Henriksen sier de helst ikke hadde noe ønske om å uttale seg til mediene om saken i det hele tatt.
– De har fått den verst tenkelige beskjed de kunne få. De fikk beskjeden i går ettermiddag, og det er en personlig opplevelse, en privat opplevelse de ikke ønsker å dele med noen, sier Henriksen til TV 2.
– Når var familien sist i kontakt med Pernille?
– Torsdag kveld, før hun reiste til Budapest på fredag.
– Hva vet de om hennes siste bevegelser?
– Det vet de ingen ting om.
– Hvordan framstår denne saken for familien?
– Det er en dyp tragedie. Det er fryktelig grusomt å miste datteren sin på den måten, sier Karoline Henriksen.
Se intervju med bistandsadvokaten (reporter: Robin Krüger)
| Publisert | 31.08.2010 17.40 |
| Oppdatert | 31.08.2010 19.35 |


