Skjøt mot politiet og stjal politibil

En ukjent mann truet natt til onsdag til seg en politibil ved bruk av våpen etter en biljakt på Jæren.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Ifølge Dagbladet.no startet biljakten rundt midnatt. Ved Soma gård på Sola klokken 00.35, et par mil fra der biljakten startet, fant politiet bilen de jaktet på.

– Foranledningen var at personbilen hadde nektet å stanse for kontroll, opplyser operasjonsleder Kjell Arne Slethei i Rogaland politidistrikt.

Rettet våpen mot politiet

Det var to mann i bilen som ble stoppet. Den ene forholdt seg rolig. Det gjorde ikke den andre.

– Ut fra bilen kom det en mann som avfyrte flere skudd. Han holdt deretter et skytevåpen rettet mot politifolkene samtidig som han satte seg inn i en av politibilene og stakk fra stedet, forteller Slethei.

Løp for livet

Pressefotograf og øyenvitne Erik Iversen så det som skjedde. BLE VITNE TIL DRAMAET: Erik Iversen.BLE VITNE TIL DRAMAET: Erik Iversen. Foto: Tommy Aase © TV 2

– Jeg ser to politifolk som kneler bak en politibil og rett og slett stikker fra stedet for å berge seg selv, sier Iversen til TV 2 Nyhetene.

Den stjålne politibilen ble til slutt funnet på et jorde på Vold i Klepp kommune.

– Sånn som det ser ut, så har bilen kommet i stor fart, og rett og slett ikke klart svingen og kjørt ut, sier Iversen.

Etter å ha kjørt av veien stakk mannen av til fots, før han tok et nytt kjøretøy.

– I dette området har han truffet på en 33-årig mann som disponerte moped, og truet fra ham mopeden, slik at han har kommet seg ut av området.

Politijakt

Mannen som stjal politibilen, er i morgentimene fortsatt på frifot. Et stort antall væpnede politifolk jakter på mannen.

Den første mannen, en 40-åring, ble pågrepet. Han har avgitt forklaring i saken, ifølge politiet.

(NTB/TV 2)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus
  

I dag skal politiet forklare seg om
pågripelsen av Breivik

Les også: Alt om politiets aksjon på Utøya

Lydloggene: Store
sambandsproblemer
under aksjonen

Lydloggene: Her
pågripes Breivik
på Utøya 22. juli

Lydloggene: Politiet
snakker kun om én
gjerningsmann


reklame