ANKOM RETTSSALEN: Den russiske nynazisten Vjateslav Datsik sammen med forsvarer Fridtjof Feydt.
ANKOM RETTSSALEN: Den russiske nynazisten Vjateslav Datsik sammen med forsvarer Fridtjof Feydt. Foto: Bendiksby, Terje/Scanpix

Russisk nynazist erkjente straffskyld

Vjatsjeslav Datsik erkjente straffskyld for våpenbesittelse da rettssaken mot ham startet i Oslo tingrett onsdag morgen.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Mannen kom til Politiets utlendingsenhet i Oslo med et ladd våpen i september i år for å søke politisk asyl. Han ble umiddelbart pågrepet, og under en ransakelse i tatoveringsstudioet Metal Tattoo i Oslo sentrum fant politiet ytterligere fem våpen.

Sjokkbilder: Denne torturvideoen kan gi Røde-Tarzan asyl i Norge

Erkjente skyld

Da rettssaken mot ham startet onsdag, erkjente 29-åringen straffskyld etter tiltalen.

Saken har vakt stor oppmerksomhet. Tiltalte har vært kjent som kampsportutøver i Russland og som erklært nynazist. I retten hevdet han at han var kommet til Norge for å ta livet av en ettersøkt tsjetsjener etter en avtale med det russiske hemmelige politiet FSB. Da han kom til Norge ble han imidlertid overtalt av venner til å melde seg for politiet.

Del på facebook

Asyl eller ikke

Ifølge forsvarer Fridtjof Feydt er det ingen uenighet om våpenbesittelsen mellom 29-åringen og politiet.

– Det som er spørsmålet er om han ikke skal ha rett til asyl i Norge, sier Feydt.

Se intervju med Feydt:

(©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus
  

I dag skal politiet forklare seg om
pågripelsen av Breivik

Lydloggene: Store
sambandsproblemer
under aksjonen

Lydloggene: Her
pågripes Breivik
på Utøya 22. juli

Lydloggene: Politiet
snakker kun om én
gjerningsmann


reklame