Rekordmange tvangsprostituerte
Antall registrerte tvangsprostituerte i Norge var i fjor høyere enn noen gang. Men jentene tvinges til taushet av kyniske og brutale bakmenn, og politiet sliter derfor med å få sakene til retten.
- Da jeg først kom var jeg så glad for å være i Europa, forteller den unge nigerianske kvinnen til TV2 Nyhetene. Som mange andre fattige kvinner drømte hun om å komme til Europa å jobbe for rike mennesker.
«Liza» er en mange kvinner som er blitt tvunget til prostitusjon i Norge. Ferske tall TV2 har innhentet viser at det i fjor ble registrert flere traffickingofre enn noen gang i Norge. Ifølge nasjonale tall fra Rosa-prosjektet, som er finansiert av Justisdepartementet, søkte 44 kvinner hjelp i 2008. De siste fire årene har totalt 120 kvinner fått hjelp.
Banket med stokk
- Hvordan ble du behandlet av halliken din?
- Av og til, når jeg ikke tjente så mye, måtte jeg sove på det kalde gulvet. Jeg hadde ikke klær på. Av og til slo hun meg med stokk. Hun sa at jeg måtte gi henne 25.000 kroner hver helg. Av og til klarte jeg det ikke. Da ble jeg rundjult.
Straks hun ankom Bergen fikk «Liza» beskjed om at hun skyldte bakmannsapparatet 60.000 Euro. Det for transport, papirarbeid, kost og losji. Hun ble tvunget til selge kroppen sin for å gjøre opp gjelden. Noe som normalt vil ta flere år.
- Unge og sårbare
- Jeg ha møtt flere kvinner som har vært utsatt for trafficking. De forteller meg om sårbare unge jenter som kommer fra fattige kår, tvinge til Norge under dekke av at de skal jobbe, men så viser det seg at de blir tvunget til prostitusjon, strenge krav til inntjening, sier advokat Beate Hamre.
De blir tvunget til Norge under dekke av de skal få jobb her. Og de når de kommer, viser det seg at de blir tvunget ut i prostitusjon. Og det er snakk om strenge krav til inntjening. Hvis man ikke tjener pengene, utsettes jentene for både vold og trusler.
Selv om politiet, krisesentrene og andre gjør en god jobb for å felle bakmenn, ender få hallik- og menneskehandelssaker for domstolen her i landet. Totalt 12 traffickingsaker er registrert de siste årene.
Livredde for å vitne
- Den største utfordringen er å få kvinnene til å vitne i disse sakene. De er, med god grunn, redde for represalier mot barn og familie. Det er utfordrende, sier Øyvind Nordgaren, fungerende seksjonssjef ved Oslo politidistrikt.
«Liza» har møtt andre tvangsprostituerte i samme situasjon. Det ga henne håp.
- Jeg gikk på gaten en dag og gråt. En av jentene ba meg ikke gråte. Hun hadde gått gjennom det samme. Hun viste meg et arr på hodet sitt. Hun sa at en hallik slo henne fordi hun ikke hadde betalt alle pengene. Men da hun hadde betalt fikk hun friheten tilbake. Hun ga meg håp og ba meg ikke uroe meg, for en dag ville jeg komme ut av dette.
Dømt for grov menneskehandel
«Liza» sin sak er anket til lagmannsretten. En kvinnelig bakmann ble dømt til fire års fengsel for grov menneskehandel, bruk av vold og trusler og økonomisk utbytte. Tilfeldighetene fikk «Liza» ut av dette fordi hun først ble pågrepet av politiet for ulovlig opphold. Så begynte saken å rulle.
- Jeg tror dessverre dette vil være et problem som vi må kjempe mot i mange år fremover. Dette er noe som bakmenn tjener store penger på, slår advokat Beate Hamre fast overfor TV2 Nyhetene.
| Publisert | 01.02.2009 21.35 |
| Oppdatert | 02.02.2009 09.36 |


