Martin Halla vant The Voice
– Det er uvirkelig
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
STAVANGER TINGRETT (TV 2): Trond Birkedals troverdighet ble styrket på morgenen under den tredje dagen av rettssaken.
Psykologspesialist Thore Langfeldt vitnet per telefon i saken mot Trond Birkedal som er tiltalt for seksuell omgang med mindreårig, snikfilming og lure nakenbilder og video ut av gutter ved bruk av falskt navn på nettet.
Langfeldt jobber med dem som både har vært utsatt for overgrep og dem som har begått overgrep, men kjenner ikke til Birkedal personlig.
– Vi har forsket mye på maskuline, tøffe gutter som benekter sin homofile legning og dermed får det ekstra vanskelig. Dette er interessant fordi det er funn som gjør at vi må revurdere pedofilbegrepet, forklarer Langfeldt.
Han bekrefter at Trond Birkedal passer inn i bildet på de maskuline guttene som benekter sin legning som han har forsket på.
– De har vanskelig med å komme ut av skapet. Noen av dem klarer seg bra, men mange har problemer, forteller psykologen.
Les også: Birkedal avviser at han er ute etter unge gutter
Birkedal har benektet overgrepet han er tiltalt for, men sa i retten onsdag at snikfilmingen, massasjen og nettaktiviteten er ting han gjorde for å ventilere den undertrykte homofile legningen sin.
– Hvor mye kan man styre seg? spør Arvid Sjødin, advokaten til Trond Birkedal.
– Det er vanskelig å si, men det ser ut at lengselen blir så stor at man kan gjøre de underligste ting. Det er mekanismene inne i personer som gjør at ting blir vanskelig å hamle opp med, svarer Langfeldt.
Les også: Birkedal brast i gråt i rettssalen
Flere av tiltaltepunktene mot Trond Birkedal handler om at den tidligere Frp-toppen har produsert eller vært i besittelse av seksuelle overgrep mot barn eller fremstilling som seksualiserer barn.
Det vil si at han brukte falske navn og mailadresser som han lurte unge gutter på internett med. Han utga seg for å være unge jenter og fikk gutter til å kle av seg og masturbere foran kamera og sende nakenbilder til ham. Birkedal har erkjent fire av de fem tiltalepunktene som går på dette.
Under rettens tredje og siste dag opplyste politiet hva slags mailadresser og kallenavn han brukte og de tre navnene er: algril, Mona Hoftun og Boynor.
I går sa tidligere generalsekretær i Frp, Geir A. Mo, at Birkedal benektet at han var homofil eller bifil da han snakket med ham etter at han ble varslet om overgrepet, og dermed trakk han troverdigheten til Birkedal i tvil.
Men psykologen bekrefter at dette ikke nødvendigvis var løgn.
– Det er ikke å lyve, men at man ikke har kommet lenger i sin utvikling. Men når du begynner å utvikle en homofil identitet, så blir interessen for de absurde handlingene borte, sier Langfeldt.
Les også: Slik oppdaget Martin (20) Birkedals hemmelige filming
På morgenen på rettssakens tredje dag vitnet også en fornærmet som ifølge tiltalen ble snikfilmet i dusjen. Han sier at Birkedal var ivrig etter å tilby massasje og at det skjedde en fem-seks ganger.
– Han masserte ryggen, men også lår og rumpe. Det synes jeg var ubehagelig. Tiltalte er overbevisende på godt og vondt og presset veldig på at jeg trengte massasje. Da han kom nærme mine private områder, så sa jeg fra. Da ble han litt forbauset, men sa han hadde kjæreste og motsa alle de tankene jeg hadde i hodet. Jeg var naken med et håndkle over meg, sier den fornærmede.
Birkedal oppfordret ham til å bade hver gang han var hos ham.
– Det har ikke preget meg i ettertid, men det stusslig at han må gjøre dette for å tilfredsstille sin egen seksualitet, sier fornærmede.
Også en annen fornærmet fortalte om at han dusjet og fikk massasje av Birkedal.
| Publisert | 09.02.2012 10.06 |
| Oppdatert | 09.02.2012 10.47 |
Martin Halla vant The Voice
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Martins seier.
Se intervjuer og reaksjoner etter sending
Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist
