Denne norske bestemoren er en
sikkerhetsrisiko, mener USA
66 år gamle May Prince fra Bardu ble erklært uønsket i Amerika
De skal være spydspissen mot de tyngste kriminelle, men de siste fem ukene har de måttet se mellom fingrene på fire store narkotikasaker.
Avdelingen for organisert kriminalitet i Oslo politidistrikt har ansvar for de tyngste narkotikasakene, menneskesmugling, prostitusjon og ran - kort sagt de vanskeligste sakene å etterforske og oppklare.
Nå har de 35 etterforskerne så mye å gjøre, at de rett og slett ikke får grepet inn i sakene.
- I løpet av de fem siste ukene, så har vi avslått fire store narkotikasaker, bekrefter etterforskningsleder John Roger Lund overfor TV 2 Nyhetene.
- Hvor store saker er det?
- Det er saker som ville ført til lange, lange fengselsstraffer, og omhandler store kvanta med narkotika, sier Lund.
I øyeblikket har avdelingen ansvaret for 24 svært komplekse saker. Alle involverer mange personer, og krever mye arbeid.
Bare å kartlegge telefontrafikk i én sak kan ta over et halvt år. Ofte må bare én etterforsker følge saken fra start til slutt - fordi det ikke er flere å sette på saken.
- I snitt bruker vi i overkant av to år på en sak. Tar vi for oss Munch-saken, så går den inn i sitt femte år. Fortsatt så bruker vi fire etterforskere på saken, selv mens rettssaken pågår, forteller han.
I tillegg har sakene nærmest uten unntak internasjonale forgreninger. Tolketjenester koster flere millioner hvert år.
- Per nå sitter det rundt 100 personer i varetekt her oss, og bare en av disse er norsk, sier etterforskningslederen.
Han mener han burde hatt dobbelt så mange etterforskere, i forhold til saksmengden.
Et annet problem er rekrutteringen.
- Mange velger jobber som er mer «trivielle». I tillegg er det bedre betalt både å jobbe i Kripos, Politiets sikkerhetstjeneste (PST) og Økokrim, så mange går dit, sier han.
| Publisert | 18.09.2008 21.07 |
| Oppdatert | 19.09.2008 06.26 |
66 år gamle May Prince fra Bardu ble erklært uønsket i Amerika
