Gutt døde etter bade-
ulykke på klassetur
13-åring omkom etter døde på sykehus etter å ha blitt hentet opp av dykkere
Får tre og et halvt års fengsel i gjennomsnitt.
Selv om strafferammen for grove seksuelle overgrep mot barn under 14 år er på 21 år, er det ingen som får en straff i nærheten av dette.
I 2007 var gjennomsnittlig utmålt straff for dem som ble dømt til ubetinget fengsel for grove overgrep mot barn under ti år, på tre og et halvt år ifølge Statistisk sentralbyrå.
For dem som ble dømt for overgrep mot barn mellom ti og fjorten år, var gjennomsnittsstraffen enda lavere, kun to år.
Flere av dem som ble dømt for overgrep i fjor, fikk delt straff. Det vil si at noe av straffen er gjort betinget, at den ikke skal sones.
For dem som ble idømt delt straff for seksuelle overgrep mot barn under ti år, måtte de i gjennomsnitt sone ni måneders ubetinget fengsel, mens ti måneder ble gjort betinget.
For overgrep mot barn mellom ti og fjorten år, var fengselsstraffen i snitt ti måneder, mens betinget straff lå på rundt ett år.
Det er straffelovens § 195 som benyttes ved seksuelle overgrep mot barn under 14 år. Der heter det at den som har seksuell omgang med barn under 14 år kan dømmes til ti års fengsel med en minstestraff på to år.
Men paragrafen inneholder en rekke straffeskjerpende punkter. Dersom barnet var under ti år da overgrepene skjedde, og det var gjentatte overgrep, er strafferammen umiddelbart økt til 21 år.
Likeledes er det straffeskjerpende hvis overgrepene skjedde på en særdeles krenkende eller smertefull måte, eller at overgrepene har fått store fysiske eller psykiske følger for den overgrepsutsatte.
Da er strafferammen på 21 år, også for barn over 14 år.
§ 195 brukes der hvor overgrepene har foregått i form av samleie, eller samleielignende handlinger.
Enhver inntrengning i noen av kroppens åpninger, med kjønnsorgan eller gjenstand, betraktes i lovens forstand som samleie.
| Publisert | 11.12.2008 05.12 |
| Oppdatert | 11.12.2008 22.29 |
13-åring omkom etter døde på sykehus etter å ha blitt hentet opp av dykkere
