Riksadvokat Tor-Aksel Busch.
Riksadvokat Tor-Aksel Busch. Foto: Erlend Aas/SCANPIX

Kritiserer politiet etter glattcelledød

Politiet i Drammen får kritikk etter at en 40 år gammel mann døde i politiets varetekt.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Riksadvokaten kritiserer politiet etter at en 40-åring døde på glattcelle i Drammen i fjor.

Døde av rusforgiftning

Mannen ble i fjor pågrepet og plassert på glattcelle. Men han fikk ikke godt nok tilsyn eller førstehjelp, og døde senere på cellen av rusforgiftning.

– I ettertid kan man ut fra sakens tragiske utfall legge til grunn at tilsynet med avdøde var utilstrekkelig for å overvåke hans helsetilstand, skriver riksadvokat Tor-Aksel Busch i et brev til politiet i Drammen.

Strafferettslig har Busch frikjent polititjenestemennene som har vært under etterforskning, men Søndre Buskerud politidistrikt er fortsatt under etterforskning av Spesialenheten, skriver Dagbladet.

Ikke grundig nok

Busch henviser til den medisinske erklæringen der det blant annet heter at politiets inspeksjon hver halvtime ved å åpne en luke bare er egnet til å konstatere om han pustet eller ikke.

– Det forteller bare om mannen er levende eller død, ikke om hans tilstand, heter det i den medisinske erklæringen. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus

Gutt døde etter bade-
ulykke på klassetur

13-åring omkom etter døde på sykehus etter å ha blitt hentet opp av dykkere


reklame