Justisministeren vil ha fast fotlenkesoning

Over 1100 personer har søkt om å få sone med elektronisk fotlenke, siden regjeringen startet prøveprosjektet i fjor.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Nå vil Justisministeren gjøre ordningen permanent.

Bjørn ble dømt til å sone 24 dager for brudd på veitrafikkloven, og i stedet for fengsel fikk han innvilget søknad om å sone med fotlenke.

– Du er frarøvet friheten

Han har tilbrakt dagene hjemme og fikk kun forlate boligen sin for å gå på jobb.

– Du er frarøvet friheten og det svir. Jeg måtte forlate hjemmet mitt kvart over ni, da hadde jeg ett kvarter på å komme meg til jobb. Hvis jeg gikk veldig fort rakk jeg å kjøpe røyk på veien, forteller Bjørn.

ELEKTRONISK FOTLENKE: Over 1100 personer har søkt om å få sone med elektronisk fotlenke, siden regjeringen startet prøveprosjektet i fjor.ELEKTRONISK FOTLENKE: Over 1100 personer har søkt om å få sone med elektronisk fotlenke, siden regjeringen startet prøveprosjektet i fjor. Foto: TV 2

Mindre kriminalitet

Over 1100 personer har søkt om å få sone på denne måten, siden regjeringen satte i gang prøveprosjektet med elektronisk soning i fjor høst. I dag la Justisminister Knut Storberget fram en foreløpig evaluering av ordningen, og han mener fotlenkesoning bidrar til mindre kriminalitet.

– Først og fremst fordi folk får beholde bolig, de får tett oppfølging og får fortsette å ha et sosialt liv. Dette er en viktig garanti for å hindre tilbakefall, forteller Storberget.

Foreløpig er det bare mulig å sone med fotlenke i seks fylker, men Storberget lover å gjøre ordningen landsdekkende og permanent.

– Såframt vi fortsatt har politisk flertall etter valget kan jeg love det. Dette er en veldig gunstig form for soning, sier justisministeren,



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus
  

I dag skal politiet skal forklare seg om
pågripelsen av Breivik

Lydloggene: Store
sambandsproblemer
under aksjonen

Lydloggene: Her
pågripes Breivik
på Utøya 22. juli

Lydloggene: Politiet
snakker kun om én
gjerningsmann


reklame