Dette selskapet ga oss
halv pris på gullet
Vi sjekket med alle selskapene som tar imot gull, ett skilte seg ut
Nye opplysninger beviser at den pedofile pastoren arbeidet med brasilianske gatebarn etter 1990.
De siste dagene har TV 2 fortalt om gategutten Paulo fra Brasil som ble utsatt for overgrep av en tidligere pastor på Vestlandet.
Nå har politiet bestemt seg for å gjenoppta etterforskningen, etter at det har kommet fram nye opplysninger i saken.
LES OGSÅ: Nytt overgrepsoffer står fram
Pastoren har tilstått enkelte overgrep, men politiet henla saken som foreldet fordi de trodde pastoren da han forklarte at overgrepene sluttet i 1990.
LES OGSÅ: Kritiserer politiet i Haugesund
Flere kilder har imidlertid hevdet overfor TV 2 at overgrepene kan ha pågått lenger.
Gategutten Paulo påstår at overgrepene kan ha fortsatt i Brasil helt fram til 1995.
- Det var der disse overgrepene tiltok. Han forgrep seg mye på meg der. Han fikk meg til å gjøre ting jeg ikke ville gjøre. Ting som jeg blir kvalm av å snakke om. Det var på denne tiden, fra 1993-94 til 1995, har Paulo fortalt til TV 2.
Spørsmålet om foreldelsesfrist og hvilken type overgrep pastoren anklages for står sentralt i denne saken.
Ifølge norsk lov må overgrep ha skjedd innen de siste ti årene for ikke å regnes som foreldet. Men er overgrepene grove, noe som også kan gi strengere straff, kan politiet etterforske og sikte personer inntil 15 eller 25 år etter at overgrepene fant sted (se faktaboks nederst til høyre).
Dermed blir de påståtte ofrenes forklaringer og avsløringer om pastorens bevegelser avgjørende i politiets gjenopptatte etterforskning.
Til politiet skal pastoren ha opplyst at han flyttet tilbake til Norge i 1990.
Politiet i Haugaland og Sunnhordland politidistrikt er ikke kjent med at mannen har oppholdt seg i Brasil etter 1990.
Det er ikke gjort beslag i mannens pass, siden mannen ikke har hatt status som siktet.
Men både Paulos adoptivmor og en annen kilde har hevdet at han oppholdt seg mye i Brasil i tidsrommet Paulo forteller om.
Nå bekrefter et nytt vitne påstandene om at den pedofile pastoren reiste tilbake til Brasil etter 1990.
I samme tidsrom som Paulo hevder at overgrepene mot ham tiltok, var pastoren aktiv i en stiftelse som hadde som formål å hjelpe gatebarn i São Paulo.
Her underviser den pedofile pastoren om lag 15 små barn i Sao Paulo. Bildet er tatt i februar 1994, fire år etter at pastoren etter eget utsagn sluttet med overgrep mot barn. Foto: Privat/
En kilde som besøkte stiftelsens skoleprosjekt i slummen i februar 1994, forteller at pastoren var tydelig engasjert i arbeidet med gatebarna. Han underviste barna, og fremsto som en sentral person i dette arbeidet.
- Under mitt opphold i Brasil i februar 1994 møtte jeg pastoren, som viste oss arbeidet han var engasjert i, sier kilden til tv2nyhetene.no.
Pastoren (nummer to fra venstre) på omvisning med sine norske gjester. Foto: Privat/
Sammen med en student fra Norge møtte kilden pastoren i en kommune i delstaten São Paulo.
De private bildene fra kildens møte med pastoren dokumenterer hans aktiviteter for stiftelsen, som ble grunnlagt av pastoren i 1991.
Pastoren står i døråpningen ved bygningen som huset stiftelsens skoleprosjekt. Foto: Privat/
Bildene viser at mannen deltok aktivt i undervisningen av gatebarn.
Stiftelsen, som hadde som formål å hjelpe gatebarn i Sao Paolo, ble drevet med norsk statlig støtte.
Den hadde i 1992 og 1993 fått overført nesten 800.000 kroner fra Utenriksdepartementet.
Mange gatebarn mottok tilbudet om undervisning i stiftelsens skoleprosjekt. Foto: Privat/
Spørsmål rundt de nye opplysningene som bekrefter at den tidligere pastoren oppholdt seg i Brasil etter 1990 for å arbeide med stiftelsen, nekter mannens forsvarsadvokat å svare på.
- Dette vil jeg ikke kommentere. Nå gjenopptar politiet saken, så jeg kan ikke kommentere om min klient har oppholdt seg i Brasil etter 1990, sier den tidligere pastorens advokat Jørgen Mowinckel til tv2nyhetene.no.
I løpet av fire år samlet stiftelsen til den tidligere pastoren inn minst 7,5 millioner. Pengene skulle, ifølge vedtektene, blant annet gå til «evangelisering, misjon, hjelpetiltak og økonomisk virksomhet».
Ifølge stiftelsens vedtekter var han øverste leder «så lenge han lever og arbeider i samsvar med Bibelens åndelige og moralske retningslinjer».
| Publisert | 26.03.2009 19.58 |
| Oppdatert | 27.03.2009 06.04 |
Ifølge norsk lov er foreldelsesfristen for seksuelle overgrep 10 år når den høyeste lovbestemte straff er fengsel inntil 10 år, 15 år når tidsbestemt straff inntil 15 år kan idømmes og 25 år når fengsel inntil 21 år kan idømmes.
Ifølge straffelovens paragraf 196 kan fengsel inntil 15 år idømmes for seksuell omgang med barn under 16 år dersom handlingen er begått på en særlig smertefull eller krenkende måte.
Vi sjekket med alle selskapene som tar imot gull, ett skilte seg ut
