Kjempet med tårene
da hun sang for
Whitney Houston
Jennifer Hudson minnet sitt idol på Grammy-utdelingen.
Disse områdene i Oslo sentrum bør du unngå etter julebordet.
Voldsepisoden på Karl Johans gate i Oslo natt til fredag er ikke et enestående tilfelle. I fjor ble hele 4606 mennesker voldshendelser anmeldt til Oslo-politiet.
Det er dobbelt så mange som i hele Hordaland, som kommer på andreplass på statistikken.
SE HVOR MANGE VOLDSANMELDELSER DET ER I DITT POLITIDISTRIKT NEDERST I SAKEN
Kartet øverst i saken viser ansamlingen av anmeldte voldsepisoder i Oslo sentrum i 2006. Jo rødere området er, jo flere voldsepisoder er registrert.
Se større versjon av kartet her
TV 2 var vitne til en brutal slåsskamp midt på Karl Johans gate. Politiet advarer nå mot vold i julebordsfylla. Foto: Benjamin Bakken / TV 2
Særlig området nederst på Karl Johan er utsatt – noe rødfargen tydelig viser.
I tillegg peker områdene rundt Rosenkrantz gate og St. Olavsgate seg ut som farlige områder. I disse tre områdene ligger også utestedene tett.
Les også:
Slått og sparket på åpen gate
Voldsverstinger på film
- Han kunne blitt drept
Klikk på bilde for større versjon av kart.
Men det er ikke bare ute på gata at folk slåss.
Kartet til venstre viser ansamlingen av anmeldelser etter voldsepisoder på restauranter og utesteder.
Kartet levner liten til om at utestedene i Rosenkrantz gate er hardest rammet av slåsskamper.
- Jeg synes Oslo har blitt mer voldelig enn før, sier ordensvakt ved Mona Lisa, Ali Fuat Sezgin, til TV 2 Nyhetene.
Se nyhetsinnslag:
Statistikken for 2008 er ennå ikke klar, men da Oslo politidistrikt la frem sin halvtårsstatistikk i juli, viste den at det har vært en kraftig økning - på hele 7,4 prosent i antall voldsanmeldelser sammenlignet med samme periode i fjor.
Da var ikke tallene for julebordsesongen tatt med.
I 2003 la Oslo politidistrikt frem en dyptgående analyse av volden i Oslo. Her har man blant annet undersøkt når på døgnet de fleste voldshendelsene skjer.
Hver femte voldshendelser skjedde mellom midnatt og klokken tre om natta. De aller fleste av disse skjedde natt til lørdag og søndag.
| Publisert | 05.12.2008 17.03 |
| Oppdatert | 11.12.2008 17.13 |
Jennifer Hudson minnet sitt idol på Grammy-utdelingen.
