Forsvarer: – Vil ikke kritisere politiet

– Vi kunne reddet henne, sier etterforsker Finn Abrahamsen. Men forsvareren til den siktede vil ikke kritisere politiet.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Den pensjonerte politioverbetjenten Finn Abrahamsen var leid inn som etterforsker for mannen i 40-årene fra Toten som er siktet for drapet på sin kone. Han skjønte raskt at mannen var i mental ubalanse, og varslet mannens advokat om den ustabile mannen.

– At vi ikke berga henne

Mannen hadde engasjerte Abrahamsen fordi han følte seg forfulgt og mente noen hadde plassert gass i bilen hans. Da etterforskeren satte seg i bilen for å sjekke merket han ikke gasslukt. Derimot fant han ammunisjon i bilen.

Den tidligere politioverbetjenten mente at mannen var alvorlig psykisk ustabil og kunne være farlig for familien. Politiet på Toten ble varslet via den nå drapssiktedes advokat. Men verken Abrahamsen eller den nå drapssiktede mannen ble kontaktet av politiet.

– Når ikke man gjør det, da er det ganske alvorlig. Her sitter det tre stakkars små barn som har mistet en frisk mor, og sitter igjen med en syk far som er siktet for drap på barnas mor. det er ganske tragisk, sier Abrahamsen.

– At vi ikke berga den dama, altså. Det kunne vi gjort, sier Abrahamsen.

Ikke vurdert som prekær

Politiet bekrefter at de mottok en bekymringsmelding tirsdag.

– Bakgrunnen for at vi tok en titt i våpenregisteret var denne henvendelsen på tirsdag om at noen var bekymret for siktedes mentale helsetilstand. Vi hadde ingen opplysninger om at vedkommende hadde opptrådt truende, voldelig eller på annen måte vært til fare for andre. Situasjonen ble ikke vurdert som så prekær at det var nødvendig å beslaglegge våpenet med en gang, sier politiinspektør Ketil Myhre ved Vestoppland politidistrikt.

Men Politiet tar ikke selvkritikk for at de ikke gikk videre på bekymringsmeldingen.

– Vi tok kontakt med kommunehelsetjenesten. De fortalte oss at de var kjent med situasjonen og at de håndterte den, sier Myhre.

Helsetilsynet koblet inn

Ordfører i Østre Toten kommune sier Helsetilsynet skal inn og granske vurderingene som ble gjort i forkant av den tragiske hendelsen.

– I slike saker etterforsker politiet. Helsetilsynet blir automatiske koblet inn. Rutiner i forhold til faglige vurderinger vil bli gjennomgått, sier ordfører Hans Seierstad til TV 2 Nyhetene.

(Artikkelen fortsetter)

– Vil ikke delta i noen korsfestelse

Forsvareren til den drapssiktede mannen på Skreia vil ikke stille seg bak kritikken som er rettet mot politiet for manglende oppfølging. Advokat Harald Gjølme er oppnevnt som forsvarer for familiefaren. Etter et møte med klienten torsdag ettermiddag vil han ikke uten videre stille seg bak kritikken som er rettet mot politi og helsevesen.

– Jeg er ikke med på denne kritikken. Jeg vil ikke delta i noen korsfestelse av noen, sier Gjølme til NTB.

Familiefaren i 40-årene ringte natt til torsdag politiet i Vestoppland med beskjed om at han hadde drept kona. Den siktede mannen er så langt ikke avhørt av politiet, men skal framstilles i Gjøvik tingrett fredag ettermiddag.

– Jeg kan ikke si hva som kom fram under møtet med min klient. Heller ikke hvordan han stiller seg til en eventuell siktelse eller noe annet, sier Gjølme til NTB.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Har du tips om denne saken?
Send SMS/MMS til 02255
E-post: tips@tv2.no
Les også:
Les også: Sendte fra seg bekymringsmelding
Politiet sendte fra seg bekymringsmelding

Politiet videresendte bekymringsmelding til helsepersonell og lot være å reagere.

LES OGSÅ: Mann ringte politiet og sa han hadde drept kona
Mann ringte politiet og sa han hadde drept kona

En mann er siktet for drap på Skreia i Østre Toten i natt.

 

Streiken i stat og kommune

  

John (69) får dusje en gang i måneden

Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn


reklame