Foto: Ole Birger Lien/Setesdolen

Drapstruet prest utsatt for bremsesvikt

Politiet etterforsker et mulig drapsforsøk på sognepresten i Valle.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Sognepresten i Valle, Arne Skare, som tidligere har blitt utsatt for drapsforsøk, var lørdag på vei til gudstjeneste da bremsene bilen hans plutselig sviktet.

- Ingen god følelse

Sognepresten havnet i grøfta da han var på til en konfirmasjonsgudstjeneste nord for Valle sentrum. Ifølge fvn.no hadde presten kjørt ca. sju kilometer da varsellampen som tilsier bremsesvikt begynte å lyse i bilen hans.

- Det var ingen god følelse å kjenne bremsepedalen på rett i bunns i 80 kilometer i timen, sier Skare til Fædrelandsvennen.

Skader

Videre forteller presten, som tidligere har mottatt anonyme truende brev, om hvordan han prøvde å svinge av veien for å undersøke hva som var galt og dermed braste han inn i noen busker før bilen endelig stoppet.

Han forteller at han selv kjenner den litt for harde parkeringen i nakken etter at han smalt pannen i sideruten, men han er samtidig glad for at det ikke gikk mye verre.

Ford Mondeoen hans fikk skader i skjermen og i fronten.

Drapsforsøk?

Det er ikke første gang Sogneprest Skare opplever noen uhyggeligheter. I april mottok den modige presten en side av menighetsbladet spiddet med kniv i bilen hans. Dette var den fjerde trusselen mot sognepresten på kort tid. Allikevel er han ikke redd for å bo i Valle.

Han tviler ikke på at den dramatiske hendelsen på lørdag kan settes i sammenheng med de tidligere truslene, som var anonyme brev hvor han har fått beskjed om å forlate bygda.

Dette er for øvrig første gang at trebarnsfaren kan ha blitt utsatt for noe mer enn trusler.

Midlertidig ute av tjeneste

Da det er en del mistenkelige omstendigheter rundt denne hendelsen er sognepresten midlertidig tatt ut av tjeneste av sikkerhetsmessige grunner.

Dette har personalsjef ved bispekontoret i Agder og Telemark, Torbjørn Køhn bekreftet ovenfor fvn.no. Han bekrefter også at de ser alvorlig på saken tatt de tidligere hendelsene i betraktning.

Etterforskes av politiet

Dag Hovden som er politiførstebetjent ved Valle og Bykle lensmannskontor bekrefter at saken etterforskes.

- Vi kan bekrefte at det har skjedd et trafikkuhell med uklart hendelsesforløp og at saken etterforskes, sier Hovden til fvn.no.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Sogneprest truet på livet
Sogneprest truet på livet

Prest på Sørlandet fant kniv i nakkestøtten på bilen sin.

 
Comments powered by Disqus
  

Legger seg flat etter nazi-tabbe
under Sønstebys begravelse

Bygning i Gamlebyen dekket av nazisymboler, samme dag som «Kjakan» ble bisatt


reklame