PÅ ÅSTEDET: Politiets teknikere i arbeid i boligkomplekset rundt leiligheten til mulla Krekar i Heimdalsgata i Oslo som ble beskutt natt til mandag.
PÅ ÅSTEDET: Politiets teknikere i arbeid i boligkomplekset rundt leiligheten til mulla Krekar i Heimdalsgata i Oslo som ble beskutt natt til mandag. Foto: Montasje © Scanpix

Drapsforsøket mot mulla Krekar ble verdensnyhet

Skuddene mot Krekars leilighet er blitt behørig omtalt av blant annet BBC, Al Jazeera og New York Times.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

To personer er etterlyst etter å ha blitt sett løpende fra stedet kort tid etter skuddene mot mulla Krekars leilighet natt til mandag.

Politiet har satt inn store styrker i jakten på de mulige gjerningsmennene, og etterforsker skytingen som et drapsforsøk.

LES OGSÅ: Her skjøt ukjente gjerningsmenn mot Krekar

Skytedramaet på Oslos østkant er omtalt i en rekke nyhetsmedier verden over mandag ettermiddag.

Al Jazeera: Krekar uskadd

BBC News skriver om attentatforsøket mot Krekar på sine nettsider, og siterer en av naboene som sier at han hørte tre skudd.

Den arabiske tvkanalen Al Jazeera melder at Krekar kom uskadd fra skyteepisoden, og at politiet etterforsker skytingen som et drapsforsøk.

CBS News, Washington Post og Boston Globe gjengir nyhetsbyrået Associated Press, der det vises til at Krekar er grunnleggeren av Ansar al-Islam, som FN regner som en terrororganisasjon.

Avisene viser også til at terrorgruppen mistenkes for å stå bak flere selvmordsaksjoner mot koalisjonsstyrkene i Irak.

New York Times: Kom til Norge etter Gulfkrigen

Den anerkjente avisen New York Times skriver at 53 år gamle Krekar fikk status som flyktning i Norge etter Gulfkrigen i 1991, og at hans «militante aktiviteter» i hjemlandet fikk stor oppmerksomhet i Norge da disse opplysningene kom for dagen i 2002.

Radio Netherlands omtaler også skyteepisoden på Grønland, og gjengir uttalelsene advokat Brynjar Meling ga til Nyhetskanalen om at Krekars familie var i sjokk etter nattens hendelser.

Det kanadiske nyhetsbyrået Canadian Press skriver at selv om politiet etterforsker saken som et drapsforsøk, er det ikke klart om det var Krekar som var målet for de ukjente gjerningsmennene.

Det kurdiske nyhetsnettstedet KurdNet har i sin omtale av saken listet opp åtte terroranslag som Ansar al-Islam er mistenkt å stå bak i 2007 og 2008.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Siv Jensen: 
– Dette ville aldri skjedd om Krekar hadde vært i forvaring
Frp-Siv mener Krekar er en trussel for naboene

Vil at den tidligere terroristlederen settes i varetekt for å trygge naboene.

Meling vil diskutere Krekars sikkerhet
Meling vil diskutere Krekars sikkerhet

Mandag kveld ved 18-tiden hadde Meling fortsatt ikke snakket med sin klient mulla Krekar.

Se video: Her fraktes Krekar vekk
Her evakueres Krekar etter skyteepisoden

Se eksklusiv video fra Krekars leilighet i Oslo.

Krekars nabo: – Jeg skjønner ikke hvorfor de skyter på ham
Nabo: – Jeg skjønner ikke hvorfor de skyter på Krekar

Familien Krekar får de beste skussmål av nabo.

Irak kan ikke garantere for Krekars sikkerhet
Irak gir ingen garanti for Krekars sikkerhet

Irakiske myndigheter vil ikke garantere for mulla Krekars sikkerhet dersom han blir sendt tilbake, opplyser landets utenriksminister til TV 2.

 
Comments powered by Disqus
  

Legger seg flat etter nazi-tabbe
under Sønstebys begravelse

Bygning i Gamlebyen dekket av nazisymboler, samme dag som «Kjakan» ble bisatt


reklame