Streiken i stat og kommune
John (69) får dusje en gang i måneden
Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn
Jusuf Hani (28) meldte seg for politiet i Stavanger mandag.
Hani har vært på rømmen siden ranet i 2004. Mandag klokken 23.55 meldte han seg for politiet, opplyser politiet i en pressemelding.
Hani ble satt i varetekt og vil bli avhørt. Politiet i Stavanger kunne mandag morgen ikke gi tv2nyhetene.no ytterligere opplysninger om pågripelsen. Politiet vil ha en pressekonferanse om saken tirsdag klokken 18 og kommer ikke til å uttale seg før det.
Advokat Abdelilah Saeme er oppnevnt som forsvarer for Jusuf Hani.
Ifølge Stavanger Aftenblad kom det ikke overraskende på politiet at Jusuf Hani meldte seg. En kilde opplyser til avisen at politiet har vært i dialog med Hani om overgivelse en god stund. Derfor sto politiet og ventet da Hani dukket opp på Sola lufthavn sent mandag kveld.
Hva han kommer til å fortelle om sin eventuelle deltakelse i Nokas-ranet, gjenstår å se.
Hani, som er svensk statsborger fra Västra Frölunda nær Göteborg, har vært på
rømmen helt siden han unnslapp arrestasjon bare en time etter ranet.
Ikmet Kodzadziku, til høyre, og Jusuf Hani ble fanget opp av et overvåkingskamera på Statoil-stasjonen på Lura mindre enn 14 timer før Nokas-ranet.
Han og Ikmet Kodzadziku ble stanset i en veisperring ved på E 39 ved Bråstein. Men politiet visste ikke at de var etterlyst og lot dem kjøre videre.
28-åringen har vært internasjonalt etterlyst siden Nokas-ranet mandag 5. april 2004, og politiet har ment at mannen, som har albansk opprinnelse, tidvis har befunnet seg i Makedonia. Han skal også ha vært observert i Fuengirola i Spania.
Hani skal sammen med David Toska og Ridvan Halimi også ha vært på flukt i Sverige, og ble etterlyst i Sverige julehelgen 2004.
Anslaget mot Norsk Kontantservice (Nokas) i Stavanger er en av de mest omtalte kriminalsakene i Norge noen sinne. Bevæpnede ranere fikk med seg 57,4 millioner kroner.
13 personer med David Toska i spissen ble tiltalt i og dømt for ranet. Den
svenske statsborgeren Jusuf Hani ble aldri tatt før rettssakene startet.
Politimannen Arne Sigve Klungland ble skutt og drept da han forsøkte å rygge bort fra Nokas-ranerne som åpnet ild mot kommandobilen han kjørte. Foto: SCANPIX
Høyesterett behandlet straffutmålingen i juni 2007. Toska fikk fengsel i 18 år. Kjell Alrich Schumann og Metkel Betew ble idømt forvaring.
Under ranet ble politimannen Arne Sigve Klungland skutt og drept.
Politimannen, som var blant de første som kom til bankplassen, forsøkte å rygge vekk kommandobilen han kjørte da en av ranerne åpnet ild.
Kjell Alrich Schumann forklarte under befaringen i Nokas-saken hvordan han skjøt mot kommandobilen til politiet under ranet. Politimannen Arne Sigve Klungland ble drept av skudd som Schumann avfyrte. Foto: Hansen, Alf Ove/SCANPIX
Politiet pekte tidlig ut Kjell Alrich Schumann som drapsmann. Under tingretten nektet Schumann for å ha skutt, men da ankesaken kom opp i lagmannsretten innrømmet en gråtkvalt Schumann at det var han som hadde skutt.
Ifølge Schumann sin forklaring hadde han stilt ned siktet på AG3-geværet før ranet, nettopp for å unngå at han skulle treffe noen. Dette hevdet han å ha glemt da han forsøkte å skyte mot blålysene på taket av kommandobilen.
Klungland ble skutt i hodet under ranet som utløste en av norgeshistoriens største politijakter.
Ranet som satte Stavanger sentrum i unntakstilstand morgenen 5. april i 2005
var ikke ment å bli så dramatisk, skal vi tro Toskas vitnemål i retten.
David Toska ble dømt til 18 års fengsel for Nokas-ranet. Foto: Heiko Junge © Scanpix
Toska, som antas å være hjernen bak ranet - og som av media ble omtalt som «Mesterhjernen» - hadde planlagt at det hele skulle være over og ranerne forsvunnet innen politiet kom til stedet.
En lastebil ble satt i fyr utenfor garasjen til politihuset, men takket være en åpning til brannvesenets garasjeanlegg kom flere politibiler ut av garasjen.
Det hele gikk galt da Toska og hans medranere kom til vinduet i bakgården til
Nokas-bygget. Toska var overbevist om at vinduet var et vanlig vindu, men da
ranerne skulle slå seg gjennom viste det seg at ruten var laget i
skuddsikkert materiale.
Ranerne tente på fluktbilene etter ranet for å skjule spor. © TV 2
Toskas feilberegning viste seg å bli fatal. Ranerne endte opp med å tømme flere magasin med kuler mot vinduet som til slutt falt ut. Den uforutsette hindringen gjorde at ranet ble forsinket med mange minutter. Innen ranerne fra banklokalene kom ut på Bankplassen med pengebagene, var skuddvekslingen mellom politi og ranere i full gang.
| Publisert | 25.08.2009 09.38 |
| Oppdatert | 25.08.2009 17.49 |
NOKAS-ranet er det alminnelig brukte navnet på ranet av en tellesentral i Stavanger tilhørende Norsk Kontantservice (NOKAS) den 5. april 2004, ca klokken 08.00.
Ranerne var utstyrt med skuddsikre vester, hjelmer, finlandshetter, hansker og kjeledresser. De var bevæpnet med AG3 geværer, MP5 maskinpistoler, Kalashnikov automatgevær, M1 Karabin og Remington pistol. Samtidig som tellesentralen ble angrepet ble utkjørselen fra Stavanger politistasjon blokkert med en Volvo lastebil som ble satt i brann. De hadde plassert fluktbiler i Sørmarka utenfor Stavanger sentrum. En glassrute i tellesentralen ble knust ved hjelp av slegge, rambukk og 113 skudd avfyrt med automatvåpen. Flere av de ansatte klarte å flykte og minst sju ranere tok seg inn i tellesentralen. Samtidig holdt flere av ranerne vakt ute ved Domkirkeplassen. Det ble avfyrt en rekke skudd mot politiet og politiets biler. Politiførstebetjent Arne Sigve Klungland ble skutt og drept i denne skuddvekslingen. Gjerningsmennene kom unna med 57,4 millioner kroner i ransutbytte, hvilket gjør dette til norgeshistoriens største ran.
Kilde: wikipedia.no
Streiken i stat og kommune
Men den gamle sjømannen henger ikke med hodet av den grunn
