Breivik gjorde høyreekstrem hilsen i rettssalen

32-åringen smilte da han kom inn i rettssalen og gjorde en slags hilsen med hendene.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Like etter klokken 12.30 ankom terrorsiktede Anders Behring Breivik rettssal 828 i Oslo tingrett. Breivik var iført svart dress, hvit skjorte og lyseblått slips.

32-åringen ble ført inn i rettssalen iført håndjern av flere politibetjenter. Den terrorsiktede viste fram håndjernene sine i en slags hilsen før han ble vist til sin tildelte plass sammen med sine forsvarere.

Ifølge forsvarer Geir Lippestad var dette en form for en høyreekstrem hilsen.

– Det var en hilsen som han fortalte oss om i arresten like før han gikk opp at han ønsket å gi. En type høyreekstrem hilsen, sa forsvareren til pressen etter rettsmøtet.

Lippestad sa at han selv ikke vet hvem denne hilsenen skulle være til eller hva den skulle bety.

Seniorforsker Terje Emberland ved Holocaustsenteret sier hilsenen plasserer Breivik klart i en fascistisk tradisjon.

Se video:

I sitt såkalte manifest omtaler Breivik også denne hilsenen som han utførte.

Se video fra da Breivik kom inn i rettssalen øverst i artikkelen. Reporter: Bjørn Carlsen

Rettspsykiater: – Må innrømme at jeg er litt spent

Del på facebook

Etter å ha satt seg ned skuet han utover forsamlingen av ofre, pårørende og det store pressekorpset. Breivik hadde et påtatt smil gjennom hele rettsmøtet og vekslet med med å se seg rundt og se ned i bordet. SMILENDE: Terrorsiktede Anders Behring Breivik fremstilles for fengsling i Oslo tinghus mandag.SMILENDE: Terrorsiktede Anders Behring Breivik fremstilles for fengsling i Oslo tinghus mandag. Foto: Junge, Heiko/Scanpix

Er du på mobil? Se vår liveblogg fra rettssalen her.

Leste opp tale

Presis klokken 12.40 ble retten satt og fotografene måtte forlate salen. I og med at tingretten opphevet referatforbudet som er vanlig i fengslingsmøter, kan pressen videreformidle hva som skjer og blir sagt i rettssalen.

Tingrettsdommeren startet med å presentere partene i saken før Breivik tok ordet da det blir spurt om noen hadde noen bemerkninger.

Den siktede snakket rolig og klart og sa at han ønsket å forklare hvorfor han ikke erkjenner straffskyld for massedrapene i Oslo og på Utøya.

Ville ha Krigskorset

Han spurte videre dommeren om han kunne få et minutt på å forklare hvorfor. Han fortsatte deretter å lese opp fra en tale han hadde skrevet på forhånd. AVBRØT BREIVIK: Tingrettsdommer Wenche Fliflet Gjelsten avbrøt Breivik da han kalte sakkyndigerapporten latterlig.AVBRØT BREIVIK: Tingrettsdommer Wenche Fliflet Gjelsten avbrøt Breivik da han kalte sakkyndigerapporten latterlig. Foto: Roald, Berit/Scanpix

Her snakket han om hvorfor han ikke erkjenner straffskyld.

Han ga nok en gang uttrykk for at han mener dommeren ikke er habil fordi hun har fått sitt mandat fra et system som støtter multikulturalisme.

– Jeg er en militant nasjonalist. Jeg representerer det norske urfolk. Vi i den norske motstandsbevegelsen kommer ikke til å sitte stille og se på at vi blir gjort til en minoritet i egen hovedstad og eget land, sa Breivik.

Han foreslo at Forsvaret tildeler ham Norges høyeste utmerkelse i krig som er Krigskorset med tre sverd.

LES OGSÅ: Politiet har Breivik-tiltale klar

Artikkelen fortsetter under bildet.

I RETTEN: Terrorsiktede Anders Behring Breivik ankom like etter klokken 12.30 rettssalen i Oslo tingrett. I RETTEN: Terrorsiktede Anders Behring Breivik ankom like etter klokken 12.30 rettssalen i Oslo tingrett. Foto: TV 2

Latter blant tilhørerne

Breivik sa angrepene mot Ap og regjeringen var et angrep mot landsforrædere. Han får fortsette uten å bli avbrutt av dommeren.

Det var under sitt innlegg på spørsmål om skyldspørsmålet at Behring Breivik forsvarte sine handlinger, men samtidig nektet straffskyld.

Etter en kort utredelse om hvorfor han nektet straffskyld krevde han å bli umiddelbart løslatt. FORSVARERNE: Advokatene Geir Lippestad (t.h.) og Tord Jordet under fengslingsmøtet av Anders Behring Breivik, mandagFORSVARERNE: Advokatene Geir Lippestad (t.h.) og Tord Jordet under fengslingsmøtet av Anders Behring Breivik, mandag Foto: Roald, Berit/Scanpix

Umiddelbart etter Breiviks krav om løslatelse brøt det ut en kort latter fra tilhørerbenken, hvor flere av de overlevende og pårørende fra Utøya sitter.

Etter at Breivik hadde snakket ferdig fikk politiadvokat Christian Hatlo ordet. Han ba om fortsatt varetekt for den siktede da politiet mener det foreligger gjentakelsesfare. Samtidig satt Breivik rolig med foldede hender og og hørte på hva som ble sagt.

Kalte rapporten latterlig

Etter at Hatlo var ferdig fikk forsvarer Geir Lippestad ordet før siktede selv ba om å få lov til å kommentere den psykiatriske vurderingen fra de sakkyndige.

– Får jeg lov til å komme med en kommentar? Jeg ønsker å kommentere sakkyndigrapporten, får jeg lov til det? Jeg holder på å skrive en kronikk om sakkyndigrapporten, som jeg mener er helt latterlig, sa han.

– Det må bli helt kort, svarte tingrettsdommer Wenche Fliflet Gjelsten.

– Da kommer jeg tilbake til det, svarte Breivik. Deretter ble retten hevet.

Breivik starter med å kalle sakkyndigerapporten for latterlig før han blir avbrutt av tingrettsdommer Fliflet Gjelsten.

Etter dette ble retten hevet og Breivik ført ut av rettssalen.

Tiltaleforslaget er klart

Mandagens fengslingsmøte var det siste før rettssaken som starter 16. april.

Politiet sender mandag sitt tiltaleforslag mot Anders Behring Breivik til statsadvokatene som skal føre saken, ifølge NTB.

Etter dette vil de to statsadvokatene som har fått ansvaret for terrorsaken, Svein Holden og Inga Bejer Engh, gå gjennom tiltalepunktene og bevissamlingen før saken sendes videre til Riksadvokaten som skal stå for den endelige godkjenningen.

Under fengslingsmøtet mandag antydet politiadvokat Christian Hatlo at tiltalen vil komme i månedsskiftet februar-mars.

Se hele liveoppdateringen fra tingretten under:



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Forsvarer: – Breivik kunne blitt løslatt i dag
Forsvarer: – Breivik kunne blitt løslatt i dag

Anders Behring Breivik måtte blitt løslatt om påtalemyndigheten ikke hadde endret grunnlaget under rettsmøtet, sier hans forsvarer.

Dette sa Breivik i retten
Dette sa Breivik i retten

Forklarte hvorfor han krever å bli løslatt. – En svært fantasifull uttalelse, sier leder i advokatforeningen Berit Reiss-Andersen.

Rettspsykiater: – Må innrømme at jeg er litt spent
Rettspsykiater: – Må innrømme at jeg er litt spent

Psykiater Terje Tørrisen er av to nyoppnevnte sakkyndige som skal vurdere Anders Behring Breivik. Mandag er han til stede i retten.

Politiet har Breivik-tiltale klar
Politiet har Breivik-tiltale klar

Politiet sender mandag sitt tiltaleforslag mot Anders Behring Breivik til statsadvokatene som skal føre saken.

Slik var mandagens fengslingsmøte
Slik var mandagens fengslingsmøte

Vi oppdaterte direkte fra Oslo tingrett.

Trusselsamtalen fra mars 2011 er borte
Trusselsamtalen fra mars 2011 er borte

Opptaket av telefonsamtalen fra mars 2011, der en person snakket om et manifest og om å skyte AUF-ere, er søkk borte.

Breivik anker til Høyesterett
Breivik anker til Høyesterett

Anders Behring Breivik anker avgjørelsen om oppnevnelsen av nye rettspsykiatrisk sakkyndige til Høyesterett.

Her har Breivik blitt pågrepet på Utøya
Her har Breivik blitt pågrepet på Utøya

Avhørt i hovedhuset iført håndjern og hjemmelaget politiuniform.

På dette «gutterommet» planla Breivik terroren
På dette «gutterommet» planla Breivik terroren

Samtidig som massemorderen ble avhørt på Utøya slo beredskapstroppen til mot leiligheten på Skøyen.

Breivik ville bombe Aftenposten, NRK og VG
Breivik ville bombe Aftenposten, NRK og VG

Terrorsiktede Anders Behring Breivik (32) spanet på NRK-ansatte og NRKs lokaler, og planla å bombe lokalene til NRK, Aftenposten og VG.

Breivik ringte TV 2 for å klage på nyhetene
Breivik ringte TV 2 for å klage på nyhetene

Mente at media tiet om opptøyer i Sverige og Frankrike for å hindre at Frp skulle gjøre et bra stortingsvalg.

Breivik kan ha kopiert voldsfilm
Breivik kan ha kopiert voldsfilm

Politiet tror Anders Behring Breivik kan ha latt seg inspirere av voldsfilmen «Rampage», som er populær blant høyreekstremister.

Spesialenheten skal undersøke 22. juli-lekkasjer
Spesialenheten skal undersøke 22. juli-lekkasjer

Spesialenheten for politisaker vil undersøke hvordan flere av politiets dokumenter i terrorsaken er blitt lekket til mediene.

 

  

Klevengen: - Han må ha brukt både tid og ha tilegnet kunnskap for å planlegge et sånt angrep

 Følg terrorsaken i TV 2s livesenter

  

– Det gikk kaldt nedover
ryggen på meg

Politioverbetjent Håvard Gåsbakk reagerte på det Breivik sa under pågripelsen

  

– Ungdommene i båten var veldig skeptiske til meg
Politimannen (31) var den første som ankom Utvika

  

– Jeg vil si Breivik gjorde en
tabbe ved å spare meg

Lydloggene: Store
sambandsproblemer
under aksjonen

Lydloggene: Her
pågripes Breivik
på Utøya 22. juli

Lydloggene: Politiet
snakker kun om én
gjerningsmann


reklame