Trond Birkedal.
Trond Birkedal. Foto: Johansen, Geir Otto/SCANPIX

Birkedal anmeldt for enda et tilfelle av seksuelt krenkende atferd

Saken mot Frp-politiker Trond Birkedal vokser i omfang.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Stavanger-politiet, som etterforsker mistankene mot Frp-politiker Trond Birkedal, har fått inn enda en anmeldelse i saken. Det skriver Stavanger Aftenblad.

Del på facebook

Det dreier om enda et tilfelle av seksuelt krenkende atferd. Dette er den samme bestemmelsen i straffeloven som brukes for å sikte Birkedal for nakenfilming av unge menn med skjult kamera.

FAKTA: Les hele lovbestemmelsen hos Lovdata

Ifølge Stavanger Aftenblad skal den siste anmeldelsen komme fra en person «med tilknytning til Rogaland».

Siktelsen omfatter fra før minst seks tilfeller av slik filming, som Birkedal har erkjent i avhør. I tillegg kommer ett tilfelle av seksuell omgang med barn under 16 år, men den tidligere Frp-toppen nekter straffeskyld for dette.

Alle de fornærmede i saken er gutter eller unge menn med tilknytning til Fremskrittspartiets ungdom. Birkedal var leder i ungdomspartiet til Frp fra 2002 til 2008, og har også etterpå hatt en høy stjerne i denne organisasjonen.

Mistanken mot Birkedal ble kjent mandag. I helgen valgte 19 år gamle Martin Bratland Andersen å kontakte politiet, etter å ha oppdaget det skjulte kameraet i taket på badet til Birkedal, i tillegg til at han skal ha sett grovt krenkende filmopptak av et annen Fpu-medlem på politikerens PC.

Birkedal ble onsdag varetektsfengslet for to uker med brev- og besøksforbud. Da hadde han sittet bak lås og slå hos politiet siden søndag kveld.

TV 2 Nyhetene kommer tilbake med mer.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus

  

– Etter hvert stopper motoren, og dette er beklagelig. Det skal ikke skje, men det skjer og vi må forholde oss til det

 Følg terrorsaken i TV 2s livesenter

  

– Det gikk kaldt nedover
ryggen på meg

Politioverbetjent Håvard Gåsbakk reagerte på det Breivik sa under pågripelsen

  

– Ungdommene i båten var veldig skeptiske til meg
Politimannen (31) var den første som ankom Utvika

  

– Jeg vil si Breivik gjorde en
tabbe ved å spare meg

Lydloggene: Store
sambandsproblemer
under aksjonen

Lydloggene: Her
pågripes Breivik
på Utøya 22. juli

Lydloggene: Politiet
snakker kun om én
gjerningsmann


reklame