Egon (89) lå død i sengen i 29 dager
Alle visste at Egon var død. Likevel ble liket hans liggende i eldreboligen i over fire uker
– Barnevernet kunne forhindret overgrepene mot to små gutter i Vestfold.
Det sier saksbehandler Ole Martin Hejll i barnevernet. Han har selv vært med å behandle saken.
Barnevernet var kjent med at de to barna levde under forhold som var helt uakseptable – helt fra de ble født.
LES OGSÅ: – Fireåring og seksåring voldtatt og torturert
– Mye av det kunne vært unngått hvis vi hadde vært der før, sier saksbehandler i barnevernet, Ole Martin Hejll til TV 2 Nyhetene.
Først da den rusavhengige moren selv ba om at barnevernet måtte ta hånd om barna hennes, tok barnevernet affære. Da guttene ble hentet var de i svært dårlig forfatning.
– De har måttet trekke tennene fordi de ikke har fått den maten de skal, forteller Hejll.
– Jeg vet jo at de har gått, som fem-seksåringer, på butikken for å kjøpe mariekjeks for å få seg mat.
– Eldstemann har jo aldri spist kjøtt før han kom i fosterhjem. De hadde en underbukse på deling, de hadde ikke klær. Og de har jo da også blitt utsatt for fysisk mishandling av de voksne som de hadde rundt seg, sier Hejll.
Saksbehandler i barnevernet, Ole Martin Hejll. Foto: TV 2
Etter at barna ble plassert i fosterhjem, kom det fram at de må ha blitt utsatt for grove overgrep.
– De hadde en så seksualisert atferd at de viste seg fram nakne overfor vilt fremmede, og sa at de gjorde det for å være snille med dem som var på besøk, forteller Hejll.
Hejll bekrefter overfor TV 2 at barnevernet har vært kjent med de dårlige forholdene barna har levd under, siden den eldste gutten var fire måneder gammel.
– Hvis man ser i dokumentasjonen, så ser man helt klart at man rett etter fødsel kunne ha gått inn og tatt omsorgen for disse ungene, slik at de hadde sluppet å oppleve det de har opplevd i disse årene, sier han.
Ved en anledning forsøkte barnevernet å frata moren barna – men da sa fylkesnemnda i Vestfold nei.
– En av disse kommunene prøvde å overta omsorgen, men fikk ikke medhold i fylkesnemndssystemet på plasseringen. Og det er jo forferdelig å lese etterpå, sier Hejll
– For her har mange visst?
– Her har mange visst. Dette var ikke noen ukjent familie. Dette visste mange om, avslutter Hejll.
| Publisert | 08.10.2009 21.07 |
Alle visste at Egon var død. Likevel ble liket hans liggende i eldreboligen i over fire uker
