VETERANER FORAN STORTINGET: Initiativtaker og veteran, Jan William Steen, holdt en kort innledning før de fremmøtte var stille i ett minutt til minne om norske falne soldater.
VETERANER FORAN STORTINGET: Initiativtaker og veteran, Jan William Steen, holdt en kort innledning før de fremmøtte var stille i ett minutt til minne om norske falne soldater. Foto: TV 2

Krigsveteraner samlet i protest utenfor Stortinget

– Nasjonens stolthet når vi reiser ut. Når vi kommer hjem skadet, blir vi kasteballer i det offentlige, sa veteran og initiativtaker Jan William Steen.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Klokken tolv mandag var mellom 150 og 200 krigsveteraner samlet foran Stortinget for å markere en stille protest mot regjeringen.

Fra nasjonens stolthet til kasteball

Markeringen startet med en kort innledning ved initiativtaker Jan William Steen.

– Jeg er veldig stolt av alle dere som har valgt å stille opp her i dag. Som alltid når veteraner møtes, så er det vanlig at vi tar av oss luen og holder ett minutts stillhet på vegne av alle våre kolleger som har falt som resultat av tjenesten, sa han.

De over 100 fremmøtte bøyde respektfullt hodet og det var stille på plassen foran Stortinget i ett minutt før Steen fortsatte sin innledning.

– Årsaken til at vi er her i dag, er fordi veteraner for internasjonale operasjoner for Norge i utlandet gjennom mange tiår har fått sine rettigheter neglisjert. Vi er nasjonens stolthet når vi reiser ut. Når vi kommer hjem igjen skadet, så blir vi kasteballer i et offentlig system som ikke helt vet hvor de skal gjøre av oss, sa Steen.

Les også: FN-veteran Yngve leverer tilbake medaljen

– Vil ha rettferdighet

– Vi er ikke her i dag for å kjefte på Forsvaret. Vi er alle her stolte av tjenesten vi har gjort. Mange av oss har fått skader som vi har tatt med oss hjem, inn i familielivene, men vi er stolt av den tjenesten vi har utført. Vi er ikke bitre, vi vil bare ha rettferdighet, fortsatte Steen.

Veteranene krever lik erstatning for lik skade - uavhengig av skadetidspunkt. Steen fremhevet også at de fleste hjemvendte soldater er stolte av tjenesten sin.

– 95 prosent av tiden vi var ute, var kanskje den beste tiden i livet vårt. Fem prosent var noe av det verste vi har opplevd. Problemet er at for noen av oss, så ble de fem prosentene til 95 prosent av tankevirksomheten vår da vi kom hjem. Sånn er det bare. Krig er i utgangspunktet ikke bra for helsa. Det visste vi før vi dro. Vi ble bedt om å dra frivillig og det gjorde vi.

Se hele Jan William Steens appell i videovinduet under:

Får støtte på Stortinget

Blant politkerne på Stortinget får veteranene støtte hos partiet Venstre.

Venstre støtter veteranenes krav om lik erstatning for lik skade uavhengig av når de tjenestegjorde, opplyser Venstres nestleder Ola Elvestuen i en pressemelding.

– Norge har neglisjert veteranene gjennom lang tid og det er ingen begrunnelse for å fortsette med å gjøre nettopp det, sier han.

Les også: Veteraner krever lik erstatning for lik skade

– Kan bli bedre

– Det er trist at enkelte veteraner fra utenlandsoperasjoner føler at de ikke får de rettigheter og den støtte de fortjener. Vi må erkjenne at det ikke har vært gjort et godt nok arbeid med å ivareta veteranene tidligere, men det er foretatt et stort løft på dette området de siste årene, sier parlamentarisk nestleder Martin Kolberg og Sverre Myrli, forsvarspolitisk talsmann for Arbeiderpartiet, i en pressemelding.

Etter krigsveteranenes aksjon foran Stortinget hvor en rekke veteraner leverte fra seg medaljer de har mottatt for sine utenlandsoppdrag, erkjenner regjeringspartiet at de fortsatt har en jobb å gjøre for å følge opp veteranene.

– Dette er kvinner og menn som har gjort en svært viktig jobb på vegne av den norske stat. De fortjener skikkelige vilkår etter endt tjeneste.

Se intervju med forsvarspolitisk talsmann for Arbeiderpartiet, Sverre Myrli, i videovinduet under (reporter: Maria Korkunc):

Sverre Myrli tok i mot medaljene på vegne av regjeringen. Initiativtaker Jan William Steen synes det var bra at regjeringen stilte med representanter og tok i mot de 67 medaljene som ble overlevert. I tillegg er det ytterligere 41 veteraner som ønsker å gi tilbake sine medaljer i protest, men av ulike grunner var de forhindret fra å delta i markeringen.

– Jeg satt pris på at det kom noen fra regjeringen og tok i mot. Det skal de ha honnør for. Det ville vært flaut å levere dem til vakten på Stortinget, sier Steen.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Veteraner krever lik erstatning for lik skade
Veteraner krever lik erstatning for lik skade

– Det er ikke til å leve med den forskjellsbehandlingen som nå blir innført, sier initiativtaker Jan William Steen til TV 2 Nyhetskanalen mandag.

Krigsveteraner leverer medaljer tilbake i protest
Krigsveteraner leverer medaljer tilbake i protest

Flere hundre veteraner fra internasjonale operasjoner vil levere tilbake medaljene sine i protest mot norske myndigheters behandling av soldater på utenlandsoppdrag.

 
Comments powered by Disqus
  

Egon (89) lå død i sengen i 29 dager

Alle visste at Egon var død. Likevel ble liket hans liggende i eldreboligen i over fire uker


reklame