– Hadde ikke vært her i dag uten Alex
Først fosset Sara Nordenstam inn til seier - så gjorde Ingvild Snildal dagen komplett
Sametingspresidenten ønsket avdøde Kong Olav velkommen.
Kong Harald og dronning Sonja har helt fra etableringen av sametinget besøkt Indre Finnmark en rekke ganger. Og blant samene står kongefamilien høyt, men det hjalp ikke så mye da sametingspresident Egil Olli tok imot det rojale besøket tirsdag.
Den formelle velkomsten til åpningen av det 6. sametinget gikk ikke som planlagt:
– På vegne av Sametinget ønsker jeg Hans Majestet Kong Olav den 5. og Hennes Majestet Dronning Sonja velkommen, sa Olli.
Det så ikke ut til at de andre representantene i salen reagerte særlig på forsnakkelsen.
Hør utdrag at tabbetalen her:
Olli fortsatte på samisk og refererte til Kong Olavs åpning av det første sameting i 1989, før kong Harald tok ordet og lovpriste sametingets arbeid for samer i Norge og mellom landegrenser.
Les også: Kongelig glans over Sametinget
Arbeiderpartiets Egil Olli blir gjenvalgt som president i Sametinget etter at det mandag formiddag ble underskrevet en samarbeidsavtale med fire andre partier.
| Publisert | 13.10.2009 16.58 |
| Oppdatert | 14.10.2009 12.42 |
Først fosset Sara Nordenstam inn til seier - så gjorde Ingvild Snildal dagen komplett
