Gateselger for magasinet «Asfalt», Dag Birger Olsen møtte avtroppende biskop Ernst Baasland.
Gateselger for magasinet «Asfalt», Dag Birger Olsen møtte avtroppende biskop Ernst Baasland. Foto: Arkivfoto/ Tommy Aase / TV 2

Kjøpesenter nekter salg av gatemagasin

Kjøpesenteret M44 på Bryne nekter rusmisbrukere å selge gatemagasin.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Gatemagasinet Asfalt kom ut første gang i april og har allerede blitt en suksess. Rusmisbrukere kan nå tjene egne penger ved å selge magasinet på gata og utenfor butikker og kjøpesentre i Rogaland.

Men ifølge Jærbladet nekter kjøpesenteret M44 på Bryne salg av gatemagasinet utenfor senteret.

- Ikke positivt for oss

–Vi har fått klager på at våre nye landsmenn har plaget kunder med trekkspill og tigging. Når kundene må gå kanossagang for å komme inn, er ikke det positivt for oss. Vi vil ikke ha for mye av den slagsaktiviteter. Når vi får klager, vil vi ikke ha sånt, sier senterleder Tove Sivertsen til Jærbladet.

Asfalt har i dag 30 selgere. Dette er første gang de opplever å bli nektet å selge gatemagasinet.

– Vi ønsker ikke mer enn at våre selgere skal få lov til åstå på stedet. Jærhagen sa ja. På Kvadrat har vi til og med fått et eget lager. Men på M44 fikk vi avslag, sier distribusjonsansvarlig for Sandnes og Jæren Øyvind Justnes Andersen.

Snudde i Kristiansand

TV 2 Nyhetene har tidligere fortalt om gatemagasinselgere i Kristiansand som ble nektet å selge magasinene sine på Sørlandssenteret.

Etter at saken ble vist på TV 2 Nyhetene snudde senterledelsen og ønsket likevel selgerne velkommen.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Får selge aviser likevel
Får selge aviser likevel

Sørlandssenteret nektet tidligere rusmisbruker å selge aviser - nå gjør de helomvending.

Vil fjerne gateavis-selgere
Vil fjerne gateavis-selgere

Flere kjøpesentre over hele landet sier nei til å la rusmisbrukere få lov til å selge gateaviser. Avslaget kan føre til mer kriminalitet, sier rusmisbrukerne.

 
Comments powered by Disqus

reklame