Jens Stoltenberg varsler kamp mot Kjell Inge Røkke om Aker-transaksjonene.
Jens Stoltenberg varsler kamp mot Kjell Inge Røkke om Aker-transaksjonene. Foto: Larsen, Håkon Mosvold/SCANPIX

Jens til krig mot Røkke

Statsminister Jens Stoltenberg har gitt ordre om kompromissløs kamp mot Kjell Inge Røkke.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Sentrale regjeringskilder sier til VG at saken kan bli brutal og om nødvendig langvarig. Dermed ser det ut til at Arbeiderpartiet er innstilt på å ødelegge det tette forholdet til Røkke.

- Det vi er opptatt av er at det må bli en generalforsamling. Enten er transaksjonene ugyldige, eller så må de behandles på en ekstraordinær generalforsamling, sa Stoltenberg i går.

Flere sentrale Ap-kilder sier deadline for Aker-striden er åpningen av partiets landsmøte førstkommende lørdag kl 13.00. Det er ikke rom for kompromisser med Røkke og Aker i det som ser ut til å bli en tøff strid om Aker Solutions-kjøpene.

Les også: Varsler retter kraftig kritikk mot Røkke

- Ikke krav på generalforsamling

Men en ekspert på selskapsrett sier til TV 2 at regjeringen ikke kan kreve at Aker-transaksjonene skal behandles på generalsforsamling i Aker Solution Asa.

- Det å løfte saken opp på generalforsamlingen til et selskap høyere i konsernstrukturen, stemmer ikke med akjselovgivningen, sier amanuensis i selskapsrett ved UiB, Hugo P. Matre, til TV 2.

- Dette bør ikke være oppe til generalforsamling?

- Per i dag er det ikke noe som tilsier det.

Nekter å snakke om Røkke

Statsminister Jens Stoltenberg vil ikke svare på om han fortsatt har tillit til Kjell Inge Røkke. Aker-sjefen blir beskyldt for å ha lurt staten til å kjøpe aksjer til en altfor høy pris.

- Det eneste jeg er opptatt av nå er at det blir ryddet opp, sa Stoltenberg.

- Har du tillitt til Røkke?

- Jeg mener saken ikke er tjent med at man kommer med karakteristikker.

Se hele intervjuet med Stoltenberg her:



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Kontakt mellom 
Røkke og Stoltenberg
Kontakt mellom Røkke og Stoltenberg

Det har i dag vært kontakt mellom statsministerens kontor og Røkke.

Schjøtt-Pedersen ber Aker rydde opp
Ber Aker rydde opp

Schjøtt-Pedersen sier de omstridte Aker-transaksjonene ikke er juridisk bindende.

Røkke ber Stoltenberg 
om unnskyldning
Røkke ber Stoltenberg om unnskyldning

Hovedaksjonær og styreformann Kjell Inge Røkke i Aker ber i et åpent brev statsminister Jens Stoltenberg om unnskyldning.

Trekker seg fra Aker-styre
Trekker seg fra Aker-styre

Styremedlem Heidi M. Petersen trekker seg fra styret i Aker Solutions i protest.

Jens gikk god for Røkke-transaksjonene
Jens gikk god for Røkke-transaksjonene

Hittil upubliserte TV-bilder viser statsministeren som fikk spørsmål om de omstridte Aker-transaksjonene. Se intervjuet her.

 
Comments powered by Disqus
  

Norges gulljenter
vant for Dale Oen

Først fosset Sara Nordenstam inn til seier - så gjorde Ingvild Snildal dagen komplett


reklame