Norges gulljenter
vant for Dale Oen
Først fosset Sara Nordenstam inn til seier - så gjorde Ingvild Snildal dagen komplett
Fire fanger rømte fra Horten fengsel etter å ha slått ned en fengselsbetjent med jernstang. En er pågrepet.
Operasjonsleder Einar Paulsen i Vestfold Politidistrikt bekrefter at fanger har rømt etter en voldsepisode søndag.
– Jeg kan bekrefte at fanger har rømt etter en voldsepisode, sier operasjonsleder Einar Paulsen ved Vestfold politidistrikt til tv2nyhetene.no
TV 2 vet at tre er norske og en av utenlandsk opprinnelse. De soner kortere dommer for vold og vinning, den yngste skal være 18 år, det eldste i slutten av trettiårene. Politiet anser dem ikke som farlige for publikum.
Etter noen timer på rømmen ble en av dem pågrepet. Han ble gjenkjent på gaten av en fengselsbetjent som var på vei til jobb. Betjenten ba rømlingen følge med ham i bilen, noe han gjorde. Han er nå tilbake i fengselet.
– Fengselsbetjenten skal ha blitt slått med en jernstang og sparket mens han lå nede, sier Paulsen til NTB.
Ifølge politiet i Vestfold fortsatte fangene å sparke betjenten mens han lå nede.
Etter å ha fått tips om at fangene gjemte seg i skogen ved det nedlagte marineverftet Karl Johans Vern, har politiet sperret av parken rundt. Politiet leter i dette området etter rømlingene.
- Vi fikk tips fra en turgåer som hadde sett tre personer som ikke var naturlige søndagsturgåere. De passet til beskrivelsen. Derfor søker vi i dette området, sier innsatsleder Thorleif Rustad ved Vestfold politidistrikt til TV 2 Nyhetene.
Den skadde fengselsbetjenten er brakt til legevakten i Horten. Han vil bli avhørt av politiet senere søndag dersom tilstanden hans tillater det.
Flukten ble meldt til politiet klokken 15.39.
– Vi holder på å innhente opplysninger om dem nå. Men så langt har vi ikke sett snurten av dem, sier Paulsen til tv2nyhetene.no klokken 16.30.
Han bekrefter at det er fire fanger som er på rømmen. Ifølge VG skal disse være fra Trøndelag, Telemark og Sandefjord.
Horten fengsel ligger i Horten kommune og er en enhet med høyt sikkerhetsnivå. Fengslet har ordinær kapasitet på 16 plasser fordelt på varetektsinnsatte og domfelte, ifølge Kriminalomsorgens hjemmeside.
Bemanningen skal være lav i helgene, med kun to tjenestemenn på jobb. Kilder opplyser til TV 2 at flukten med hensikt kan være lagt til helgen.
– Jeg beklager så mye, jeg kan ikke opplyse om noe nå. Vi kommer tilbake med mer opplysninger senere, sier en ansatt ved fengselet til tv2nyhetene.no.
| Publisert | 30.08.2009 16.16 |
| Oppdatert | 30.08.2009 22.19 |
Først fosset Sara Nordenstam inn til seier - så gjorde Ingvild Snildal dagen komplett
