Innsamling via SMS gir millioner

Frivillige organisasjoner tror SMS-innsamling kan gi store nye inntekter.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Telenor vurderer å åpne for giverglede via SMS etter press fra to unge studenter og en ivrig minister.

Teleselskapet sa først nei til å la de to studentene samle inn penger til Haiti ved hjelp av SMS. Men etter at de to møtte utviklingsminister Erik Solheim kunne TV 2 nyhetene i går fortelle at Telenor nå kanskje vil tillate innsamling via SMS.

– I det bildet er vi interessert i å gå i dialog og diskutere dette temaet ytterligere, sa informasjonssjef i Telenor, Anders Krokan.

Kan bety millioner

Dette kan få store konsekvenser for innsamling til frivillig arbeid i Norge.

Stiftelsen Soria Moria som jobber for å bedre vilkårene får frivillige organisasjoner tror SMS-innsamling kan gi store nye inntekter.

– Jeg tror 100 millioner er en kvalifisert gjetning. Det er mye enklere å gi via SMS, enn å bruke givertelefon eller giro, sier Jon Olav Ryfetten, daglig leder i Stiftelsen Soria Moria.

Yngre vil gi

Stiftelsen Soria Moria tror også SMS innsamling kan gjøre at helt nye grupper mennesker begynner å gi penger.

Det åpner for et helt nytt giversegment. Folk som er under 40 er vant til å bruke mobil og sms. Yngre mennesker bruker mobilen som lommebok. Vi er vant til å ligge i stolen og se på tv, bruke 5–10 kr for å stemme på Idol og Grand Prix. Da er det naturlig at vi også kan gi penger til for eksempel Haiti, sier Ryfetten.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus

reklame