Vi fulgte terrorsakens 24. dag i livesenteret:
Ingen streik i oljeindustrien
Fagforbundet Industri Energi og Oljeindustriens Landsforening (OLF) ble natt til torsdag enige om en ny tariffavtale.
Partene har meklet siden tirsdag og ble enige fire timer på overtid natt til torsdag etter at meklingsmannen la fram en skisse som begge parter kunne akseptere. Fagforeningen hadde varslet streik for 136 medlemmer fra torsdag morgen dersom det ikke ble oppnådd enighet mellom partene.
1,50 i tillegg
– Det var en krevende prosess, men vi er tilfreds med å ha kommet fram til enighet om revidert avtale, sier OLFs forhandlingsleder, Jan Hodneland.
Det ble gitt et generelt tillegg på kr 1,50 per time. Minstelønnssatsene ble hevet tilsvarende fellesoverenskomsten for byggfag. Tillegget for skiftarbeid på søndager og helligdager er hevet fra 25 til 55 prosent
Lokal aksjonsrett
– Utvidelse av skiftkompensasjon ved helgearbeid, lokal aksjonsrett og et årlig generelt lønnstillegg på 2925 kroner avverget oljestreik på forsyningsbaser langs kysten og i konstruksjons- og vedlikeholdsbedrifter i offshorenæringen, sier delegasjonsleder Frode Alfheim i Industri Energi.
Et avgjørende punkt for meklingsløsning var aksept for kravet om adgang til lokal aksjonsrett i det Bergensbaserte vedlikeholdsselskapet KCA-Deutag, slik alle øvrige bedrifter på avtaleområdet allerede har i dag. (©NTB)
| Publisert | 08.07.2010 06.09 |
| Oppdatert | 08.07.2010 06.10 |




