Norges gull-jenter
vant for Dale Oen
Først fosset Sara Nordenstam inn til seier - så gjorde Ingvild Snildal dagen komplett
Granskningsrapporten etter Bourbon Dolphin-ulykken konkluderer med at det ikke er mulig å påvise at en enkelt teknisk eller menneskelig feil er årsak til ulykken.
Den 130 sider lange rapporten som ble lagt fram i Oslo fredag, ga det endelige svaret på hva som skjedde da åtte sjømenn omkom i Bourbon Dolphin-ulykken i fjor. Det er justisminister Knut Storberget som har bestilt rapporten.
- Uheldige omstendigheter
Utvalgsleder i undersøkelseskommisjonen Inger Lyng la fram rapporten, som
konkluderte med at det ikke er mulig å påvise at en enkelt teknisk eller
menneskelig feil er årsak til ulykken. Derimot var det en rekke uheldige
omstendigheter som førte til at båten kantret.
Kommisjonen konkluderer med at de direkte årsakene til at fartøyet kantret var fartøyets kursforandring mot babord (vest) for å komme seg unna ankerline # 3, samtidig som indre styrbord tauepinne ble kjørt ned slik at kjettingen ble liggende mot ytre babord tauepinne.
Kjettingen fikk da endret angrepspunkt og -vinkel på fartøyet.
Dette sammen med fartøyets aktuelle lastekondisjon, at rulledempingstanken mest sannsynlig var i bruk og påvirkning av ytre krefter på fartøy og kjetting, gjorde at fartøyet kantret
- Når det gjelder de indirekte årsakene, ble det konkludert med systemsvikt hos aktørene i enkelte ledd, sa Lyng videre. Dette inkluderer en kombinasjon av svakheter ved fartøyets design, og svikt ved håndteringen av sikkerhetssystemer både hos rederiet, operatøren og på riggen.
Her kan du lese hele utredningen
- Vurderte å trekke seg
Administrerende direktør i ulykkesrederiet, Trond Myklebust, så torsdag fram
til å få konklusjonen, særlig på grunn av de pårørende. Han fortalte til TV
2 Nyhetene at han vurderte sin stilling etter ulykken.
- Uten at det overhode er noe dramatikk i det, så skal jeg innrømme at jeg har lurt på om jeg selv ønsker å være i den situasjonen at jeg kunne bli utsatt for noe sånt en gang til. Det er på det nivået. Men jeg tar det ikke opp til vurdering nå, så jeg blir nok der jeg er, så vidt jeg kan se, sa Myklebust.
Les saken her: Ulykkesreder vurderte å trekke seg
Først fosset Sara Nordenstam inn til seier - så gjorde Ingvild Snildal dagen komplett
