Norges gull-jenter vant for Dale Oen
Først fosset Sara Nordenstam inn til seier - så gjorde Ingvild Snildal dagen komplett
– Grunnen til at vi utsteder reiseråd er ikke for å være ekle, sier UD.
UD utsteder reiseråd mot enkelte land, eller regioner på landsider.no. Her fraråder de nordmenn mot å reise til destinasjoner som Afghanistan, Kongo og enkelte steder i Thailand og India.
– Grunnen til at vi utsteder reiseråd er ikke for å være ekle, men vi har begrenset mulighet til å hjelpe i enkelte områder, sier Frode Overland Andersen, underdirektør i Utenriksdepartementet til tv2.no.
Heldigvis er det ikke i disse landene nordmenn roter seg bort i flest problemer.
– Hvis det skulle skje noe i landene, eller regionene vi har utstedt reiseråd mot, har vi liten eller begrenset mulighet til å hjelpe til, sier Andersen.
Les også: – Ingen hjelp fra UD etter drap i Pakistan
Typiske destinasjoner for nordmenn er Spania, Tyrkia og Thailand. Det er også her de kommer ut for mest trøbbel.
– Dette er jo de store feriedestinasjonene, så det er naturlig, sier Andersen og legger til:
– Vi bistår med alt fra passutsendelser til barnebortføringssaker, fengselsbesøk og vielser.
UD har vært på 65 fengselsbesøk i utlandet per 1. juni.
Departementet har også et døgnoperativt senter hvor de mottar henvendelser fra nordmenn i utlandet. I april hadde senteret allerede mottatt 21.000 henvendelser. I løpet av en uke tar i snitt 700 kontakt med UDs døgnoperative senter.
Les også: UD ønsker ikke å skape sikkerhetshysteri
I løpet av 2010 utbetalte norske reiseforsikringsselskaper om lag 600 millioner kroner i forbindelse med erstatning for sykdommer. Totalt sett kom det inn ca 83.000 reiseforsikringssaker. Dette er en økning på 16 prosent siden 2009.
– Det mange blir overrasket over, er at den norske velferdsstaten ikke eksisterer i utlandet. Du er prisgitt de forberedelsene du selv har gjort. Staten tar ikke regningen om du er syk eller har behov for råd og veiledning, sier Andersen.
Tonje Westby, kommunikasjonssjef i Finansnæringens fellesorganisasjon (FNO) ser en tendens til at spesielt eldre reiser lengre bort.
– De reiser til steder hvor det finnes andre sykdommer enn her, og så er de ikke forsiktige nok. Man må være forsiktige i en del land, med tanke på bakterier. Antall sykdomsutbetalinger viser at folk ikke er forsiktige nok, sier Westby til tv2.no.
Andersen opplyser også om at nordmenn flest reiser mer avansert nå enn for noen år siden.
– Folk lar seg ikke begrense av pakketurene lenger. Jeg tror ikke nordmenn er på jakt etter farlige reisemål, men de har jo lyst til å dra steder de ikke har vært før. De som reiser på denne måten er som regen mer velforberedt enn andre, sier han.
| Publisert | 17.08.2011 09.06 |
| Oppdatert | 17.08.2011 15.31 |
Først fosset Sara Nordenstam inn til seier - så gjorde Ingvild Snildal dagen komplett
