To norske gull i svømme-EM
Nordenstam hyllet Alexander
Dale Oen med EM-gull
Sara Nordenstam gikk til topps på 200 meter bryst i Ungarn
Norsk politi har fått et helt nytt redskap i jakten på kriminelle. Nemlig spesieltrente politihunder som kan finne ørsmå mengder blod og sæd.
Kripos tror de firbente vil lette politiets arbeidet i voldtekts- og drapssaker. TV 2 er med politiet på trening. Politibetjent Steffen Krog planter en bloddråpe i skogen.
Et viktig kriminalteknisk spor, nesten usynlig for oss mennesker.
- Dette kan ha vært et gjerningssted. En gjerningsmann kan ha løpt fra stedet etter å ha blitt skadet. Og da kan denne lille bloddråpen bli et viktig spor, sier Krog.
Kasper og Fero er to av fem helt ferske kriminalsøkhunder i Norge. De er trent opp til å finne blod og sæd, i tillegg til nedgravde lik eller gjenstander.
Etter nesten to års spesialtrening ble de godkjent i forrige uke.
- Det er et godt hjelpemiddel, helt klart. Skal vi søke over større områder kan vi spare mye tid med hjelp fra hundene, sier politibetjent Bjørn Rolland.
- Etter at hundene har markert kommer kriminalteknikerne inn og sikrer spor med tanke på DNA, sier Rolland.
I flere drapssaker har politiet måttet hente hundebistand fra utlandet. Politihøyskolen og Kripos har vært pådrivere for å få spesialkompetansen til Norge.
I tillegg til de to i Bergen har Oslo en hund og Politihøyskolen to hunder som nylig ble godkjente.
Hundene er nært knyttet til sin fører og fungerer også som ordinære patruljehunder. De har fått en tilleggsutdannelse med spesialisering på blod, sæd og liklukt.
Politioverbetjent ved Kripos, Per Angel har fulgt utdanningen nøye:
- Dette er nytt. Disse hundene er spesialisert på et mye mindre luktbilde. De sakene som Kripos er inne i er ofte grove voldssaker, enten det er drap eller voldtekt. Vi vil bruke hundene til å finne det ene bloddryppet som kan være veldig vanskelig å finne, sier Angel.
- Jeg tror krimteknikerne er glade for at vi har fått hundene våre godkjent, sier Steffen Krog.
| Publisert | 19.06.2009 21.15 |
| Oppdatert | 19.06.2009 23.13 |
To norske gull i svømme-EM
Sara Nordenstam gikk til topps på 200 meter bryst i Ungarn
