Pernille Kristoffersen sprayer og desinfiserer hendene til Norway cup-deltagere for å redusere risikoen for smitte av blant deltakerne. (OBS: Personene på bildet har ikke tilknytning til den påviste smitten).
Pernille Kristoffersen sprayer og desinfiserer hendene til Norway cup-deltagere for å redusere risikoen for smitte av blant deltakerne. (OBS: Personene på bildet har ikke tilknytning til den påviste smitten). Foto: Bendiksby, Terje/SCANPIX

Svineinfluensa på Norway Cup

En deltaker har testet positivt under turneringen på Ekebergsletta.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

– Vi hadde en person innom søndag, og fikk i ettermiddag et bekreftet svar på en positiv prøve på en utenlandsk spiller, sier idrettslege på Norway Cup, Odd Arne Daljord, til TV 2 Nyhetene.

I god form

Daljord ønsker ikke å kommentere alder og nasjonalitet på den smittede deltakeren, men sier at personen er i god form.

(Artikkelen fortsetter under videovinduet)

Etter det TV 2 Nyhetene erfarer er spilleren mellom 14 og 16 år, og skal være fra laget Mathare United fra Kenya.

– Han var faktisk i så god form i dag at han spurte om han kunne få lov til å være med å spille, så det er ingen fare med ham, sier Daljord.

Les også: Fylkeslegen: – Norway Cup kan bli stoppet av svineinfluensa

- Ikke dramatisk

Spilleren ble sjekket etter at han hadde en noe høy feber.

– Er dette dramatisk for Norway Cup?

– Ikke i det hele tatt, dette er så lite dramatikk som det nesten kan bli. Vi har faktisk mye færre tilfeller i år av sykdommer og forkjølelser enn vi har hatt tidligere, sier Daljord.

– Det er ingenting som tyder på at vi har noen spredningstendens her.

Spilleren ble holdt utenfor Norway Cup-systemet etter at det tidlig var mistanke om at han var smittet av viruset. Han har derfor ikke vært innkvartert i sovesal eller spist sammen med andre deltakere.

Tatt prøver av ytterligere fire spillere

Idrettslegen forteller at de har tatt prøver av fire andre spillere hittil i turneringen som er sendt til analyse. På en pressekonferanse mandag kveld opplyste Daljord at de forventer prøvesvar på disse tirsdag.

Om lag 30.000 barn og unge fra 53 land er samlet på Ekebergsletta i forbindelse med Norway Cup.

Les også: Norway Cup merker pågang fra bekymrede foreldre

Det er innført flere tiltak for å hindre et større utbrudd. Alle de unge fotballspillerne må desinfisere hendene sine før de går inn i matsalen i idrettsbygningen, og deltakerne er også oppfordret om ikke å dele drikkeflasker under turneringen.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus

reklame