Svineinfluensa kommer igjen til vinteren
H1N1: Svineinfluensa kan bli den viktigste influensatypen neste vinter. Foto: David Wimsett/Stella Pictures

Svineinfluensa kommer igjen til vinteren

Det vil neppe bli nye epidemier med svineinfluensa i Europa over sommeren, men til neste vinter kan H1N1 bli den viktigste influensavarianten.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Det europeiske senteret for sykdomsforebygging og – kontroll (ECDC) sier at viruset trolig sprer seg langsomt til våren og sommeren og så kommer sterkere tilbake når vinteren kommer til den nordlige halvkulen.

ECDC sier det neppe blir en ny pandemisk spredning av viruset i løpet av sommeren om ikke det oppdages nye store uvaksinerte grupper, eller viruset endrer seg slik at det blir mer smittsomt.

Les også: Svineinfluensa tar stadig færre liv

Verdens helseorganisasjon (WHO) erklærte i juni i fjor at H1N1 hadde forårsaket en pandemi, den første på 40 år, etter at den dukket opp i Mexico og spredte seg til USA og rundt verden på seks uker.

Hittil har WHO bekreftet 16.226 dødsfall etter sykdommen, men dødstallet er trolig mye høyere siden de fleste som døde, aldri ble diagnostisert eller testet for viruset. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
  

Fulle eldre skaper
problemer i Danmark

Danske omsorgsarbeidere plages av eldre som har tatt en «lille en» for meget


reklame