Oslo universitetssykehus slår tilbake mot konsulentkritikken

Ledelsen ved Oslo universitetssykehus slår tilbake mot kritikken etter at TV 2 avslørte at de har brukt over 437 millioner kroner på konsulenter de siste tre årene.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

De ansatte ved Oslo universitetsykehus har de siste dagene reagert kraftig på de enorme summene som sykehuset har brukt på konsulenter, samtidig som de er inne i en historisk kuttprosess.

– Slitsomme, tidkrevende og frustrerende

Torsdag fortalte TV 2 om konsulentene som var inne på hjerte- og lungeklinikken flere ganger uten at de ansatte oppfattet synlige resultater.

– I løpet av det siste halvannet året har det vært tre prosesser. Prosessene oppleves som slitsomme, tidkrevende og frustrerende fordi det ikke kommer noe ut av det, sier avdelingssykepleier Jonny Vangen til TV 2.

LES OGSÅ: Brukte over 400 millioner i konsulenttjenester på tre år

– Vi har spart penger

Ledelsen på hjerte- og lungeklinikken sier noen av prosjektene hvor det ble brukt konsulenter, har skapt gode løsninger og sparte penger.

Blant annet har de flyttet en hjerteavdeling fra det som tidligere var en klinikk i Akersbakken i Oslo og til Rikshospitalet.

– Det er helt korrekt at vi har brukt økonomi på konsulentbistand, og for å ta eksempelet som er gjennomført så brukte vi cirka 2,5 millioner kroner på konsulenter. Besparelsen er cirka 30 millioner, slik at vi har hatt en enorm effekt av det prosjektet, sier klinikkleder Otto Smiseth til TV 2.

LES OGSÅ: – Vi kunne fått mye pasientbehandling for konsulentpengene

Har du tips om helsesaker som TV 2 bør se nærmere på? Ta kontakt med TV 2s reporter her: hanne.taalesen@tv2.no



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
– Vi kunne fått mye pasientbehandling for konsulentpengene
– Vi kunne fått mye pasientbehandling for konsulentpengene

Oslo universitetssykehus brukte over 400 millioner på konsulenttjenester på tre år.

Brukte over 400 millioner i konsulenttjenester på tre år
Brukte over 400 millioner i konsulenttjenester på tre år

Meningsløst, mener de ansatte som står midt oppi en omfattende kuttprosess.

Vil forby røyking på uteservering
Vil forby røyking på uteservering

Regjeringen foreslår en rekke innstramminger på røykeloven, blant annet forbud mot røyking på uteserveringer og forbud mot røykerom.

Legeforeningen: – Ansatte trues til taushet
Legeforeningen: – Ansatte trues til taushet

Tillitsvalgt ble forsøkt truet til taushet etter kritisk kronikk i avis.

 
Comments powered by Disqus

  

Politimannen på landsiden visste ikke om båtleie på Utvika camping
• Retten flytter flere av dagens vitner på grunn av tidsmangel

 Følg terrorsaken i TV 2s livesenter

  

– Jeg vil si Breivik gjorde en
tabbe ved å spare meg

Les også: Alt om politiets aksjon på Utøya

Hør også: Alt om oppmøtekaoset på Utøya

Lydloggene: Store
sambandsproblemer
under aksjonen

Lydloggene: Her
pågripes Breivik
på Utøya 22. juli

Lydloggene: Politiet
snakker kun om én
gjerningsmann


reklame