Oslo universitetssykehus slår tilbake mot konsulentkritikken
Ledelsen ved Oslo universitetssykehus slår tilbake mot kritikken etter at TV 2 avslørte at de har brukt over 437 millioner kroner på konsulenter de siste tre årene.
De ansatte ved Oslo universitetsykehus har de siste dagene reagert kraftig på de enorme summene som sykehuset har brukt på konsulenter, samtidig som de er inne i en historisk kuttprosess.
– Slitsomme, tidkrevende og frustrerende
Torsdag fortalte TV 2 om konsulentene som var inne på hjerte- og lungeklinikken flere ganger uten at de ansatte oppfattet synlige resultater.
– I løpet av det siste halvannet året har det vært tre prosesser. Prosessene oppleves som slitsomme, tidkrevende og frustrerende fordi det ikke kommer noe ut av det, sier avdelingssykepleier Jonny Vangen til TV 2.
LES OGSÅ: Brukte over 400 millioner i konsulenttjenester på tre år
– Vi har spart penger
Ledelsen på hjerte- og lungeklinikken sier noen av prosjektene hvor det ble brukt konsulenter, har skapt gode løsninger og sparte penger.
Blant annet har de flyttet en hjerteavdeling fra det som tidligere var en klinikk i Akersbakken i Oslo og til Rikshospitalet.
– Det er helt korrekt at vi har brukt økonomi på konsulentbistand, og for å ta eksempelet som er gjennomført så brukte vi cirka 2,5 millioner kroner på konsulenter. Besparelsen er cirka 30 millioner, slik at vi har hatt en enorm effekt av det prosjektet, sier klinikkleder Otto Smiseth til TV 2.
LES OGSÅ: – Vi kunne fått mye pasientbehandling for konsulentpengene
Har du tips om helsesaker som TV 2 bør se nærmere på? Ta kontakt med TV 2s reporter her: hanne.taalesen@tv2.no
| Publisert | 14.10.2011 22.02 |
| Oppdatert | 14.10.2011 22.02 |




