Monica (29) skulle vært død

For to år siden kunne hun knapt gå 50 meter. I dag trener Monica seks ganger i uka.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

I dag, lørdag 17. oktober, er den årlige Donasjonsdagen, hvor målet er å få flere til å si ja til å donere bort organene sine når de dør. I dag står nærmere 300 nordmenn på venteliste for å få et nytt hjerte, nye lunger eller andre organer.

Mange dør mens de venter.

En av dem som kan takke en donor for at hun lever i dag, er Monica Fuglesang fra Bærum. Hun fikk nytt hjerte for to år siden, og er i dag helt frisk – og langt over gjennomsnittet aktiv.

– Jeg trenger seks ganger i uka. I sommer tok jeg tre medaljer i VM for transplanterte i Australia, sier hun.

Hjertet stoppet på fotballtrening

På oppfordring fra TV 2 har hun med medaljene på trening – sølv i bordtennis og badminton, og bronse på 200 meter.

I mange år var Monica så syk at hun knapt klarte å gå 50 meter. Hun hadde en medfødt, genetisk hjertefeil. Den skremmende oppdagelsen kom som et sjokk på henne da hun var 18 år gammel. Også da var hun svært aktiv, og trente fem-seks ganger i uka – fotball og ski.

– Jeg fikk hjertestans på fotballbanen, under en kamp. Selv husker jeg ikke noe av det, men jeg hadde bedt treneren om å bli byttet ut, fordi jeg var sliten. Det hadde jeg aldri gjort før. Så, rett etter, under en corner, falt jeg om, forteller hun.

Takket være en lagvenninne, som var i ferd med å utdanne seg til sykepleier, ble hjertemassasje umiddelbart satt i gang. Da ambulansen kom, slo hjertet hennes igjen.

– Jeg hadde hjertestans i sju minutter. Det er lenge, sier hun ettertenksomt.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

DØENDE: Her ligger Monica Fuglesang i sengen på sykehuset.DØENDE: Her ligger Monica Fuglesang i sengen på sykehuset. Foto: Privat

Medfødt hjertefeil

Etter en uke i koma, våknet hun opp igjen, og ble grundig undersøkt. Legene avdekket at hun hadde en alvorlig og medfødt hjertefeil.

– Jeg fikk operert inn en hjertestarter, men etter hvert ble jeg så dårlig at jeg nesten ikke klarte å gjøre annet enn å sitte i ro. Det var tøft. Hele livet måtte settes på vent. Utdanning, jobb – det måtte bare vente, forteller hun.

Underveis opplevde hun også å få hjertestans ytterligere tre ganger. Og etter ni år var ikke hjertestarteren lenger nok. Dermed ble hun satt på venteliste for transplantasjon.

Da hastet det virkelig.

– Jeg tenkte aldri over det mens jeg ventet, men jeg vet jo at det ikke var noen garanti for at jeg ville overleve, mens jeg ventet på en donor, sier Monica.

FRISK: Monica fikk nytt hjerte.FRISK: Monica fikk nytt hjerte. Foto: Privat

– Alt er som før

Men så, etter åtte måneder, ringte telefonen en dag. Det var fra Rikshospitalet. De hadde fått et hjerte.

– Bagen sto ferdigpakket. Under en time etter var jeg på sykehuset, og ikke så lenge etter var operasjonen i gang, forteller hun.

Kort tid etter at hun fikk transplantert inn et nytt hjerte, merket hun forskjellen.

– Det var utrolig deilig og en lettelse å endelig kunne fungere igjen – kjenne at ting virket. I dag gjør jeg alt akkurat som før. Jeg tar ingen forbehold, og tenker overhodet ikke på at jeg har fått transplantert inn et nytt hjerte, sier hun.

Både Monica Fuglesang og lederen for helse- og omsorgskomiteen på Stortinget, Bent Høie fra Høyre, mener det er viktig at alle som vil donere bort organene sine, sier fra om dette til sine pårørende.

Si ifra om du vil donere organer

En fersk undersøkelse viser at 94 prosent av alle nordmenn ville tatt imot et organ, om det hadde reddet livet deres.

51 prosent har tatt et aktivt standpunkt om at de vil donere bort organene sine den dagen de dør. Problemet er at en tredjedel av disse aldri har sagt det til andre.

Dermed kan pårørende si nei til et slikt spørsmål, selv om det kanskje var avdødes ønske.

– Jeg har alltid et kort med meg i lommeboka, som viser at jeg vil donere bort organene mine om noe skjer. Men det aller viktigste er at man sier ifra om det til sine nærmeste pårørende. Det er en samtale som kan redde flere liv, mener Høie.

29 år gamle Monica Fuglesang trener nå hardt fram mot sitt neste mål.

– Det er EM for transplanterte i Væxjø i Sverige. Målet er to gull. Jeg fikk ett gull i det siste europamesterskapet, så nå må målet være to, sier hun.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus

reklame