Kritisk til helse-heroin
Helseministeren negativ til heroinbasert behandling før hun har hørt på ekspertråd.
Nesten et år er gått siden det såkalte Stoltenberg-utvalget, under ledelse av Thorvald Stoltenberg, ble satt ned for å vurdere hvordan de rusmiddelavhengige kan få bedre hjelp.
Blant annet skal utvalget ta stilling til om rusmisbrukere bør få gratis heroin i behandlingen.
Skeptisk
Men allerede flere måneder før utvalget skal komme med sine konklusjoner sier helseministeren at hun er skeptisk til heroin i behandlingsøyemed.
– Hvis du spør meg i dag ville jeg nok avvist det. Jeg skal selvfølgelig følge med på hva som kommer, men i utgangspunktet så er jeg kritisk til det, sier helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen.
Selv om hun understreker at hun ennå ikke har konkludert, står dette i kontrast til hennes forgjenger som avslørte at han var for heroinassistert behandling etter at han gikk av som helseminister.
– Jeg er helt, helt overbevist om at det vil være riktig i iverksette tiltak til heroinassistert behandling. Jeg er for det, sa Bjarne Håkon Hanssen til TV 2 8. oktober i fjor.
Spilleregler
I rusmiljøet rundt «Plata» i Oslo har de merket seg Strøm-Erichsens skepsis, og er negative til at hun avslører sin holdning før Stoltenberg-utvalget konkluderer.
– Det synes jeg var et klart brudd på spillereglene, sier leder Arild Knutsen i Foreningen for human narkotikapolitikk.
Foreningen for en human narkotikapolitikk er positive til heroinassistert behandling og viser til Sveits hvor ordningen har gitt gode resultater.
– Det hun nå gjør er å rede grunnen for at hun skal kunne avvise en eventuell positiv innstilling til å sette i gang med en ny type behandling, sier Knutsen.
Thorvald Stoltenberg, som leder utvalget, vil ikke kommentere saken, men sier at utvalget vil legge fram sin konklusjon 1. juli.
| Publisert | 19.02.2010 09.54 |
| Oppdatert | 19.02.2010 09.54 |





