Influensaen kommer
Oslo (NTB) Legekontorene melder om økende utbrudd av influensasykdom i julen.
Tallene er fortsatt lave, men Folkehelseinstituttet tror 10-25% av befolkningen vil bli smittet av viruset i denne omgangen. Halvparten av disse blir syke.
Rapportene for influensautbrudd i juleuka viser økende aktivitet. 201 legekontorer fordelt over hele landet gir data til meldingssystemet for influensalignende sykdom (ILS).
Ikke epidemi ennå
For landet totalt sett var influensaaktiviteten lav i uken før jul, men økende. 1,1 prosent av dem som oppsøkte lege ble diagnostisert med influensa. Det er under grensen for influensaepidemi, viser tall fra Folkehelseinstituttet.
I uke 51 ble det meldt om 39 nye influensavirus type A og 1 type B i Norge. For selve juleuka, uke 52, er det foreløpig meldt inn 14 type A-virus. Totalt sett er det nå påvist 111 tilfeller av influensavirus A.
Anbefaler vaksinering
- Vi regner med at toppen vil være nådd i slutten av januar, når den har startet såpass tidlig som den har i år, forteller Rønning til TV 2.
- Det viktige å jobbe med for Norge fremover er å øke influensavaksineringen i sesongen, sier Rønning som understreker at det ennå ikke er for sent.
Folk som tilhører risikogruppene for komplikasjoner bør vaksinere seg allerede fra oktober ifølge Folkehelseinstituttet.
I løpet av en til to uker oppnår man god effekt av vaksinen.
Les også: Oppfordrer til vaksinering
(©NTB/TV 2)
| Publisert | 30.12.2008 11.11 |
| Oppdatert | 31.12.2008 09.02 |





