Helsetilsynet refser kreftbehandlingen
Kreftbehandlingen ved norske sykehus har for høy risiko, advarer Statens helsetilsyn i en ny rapport.
Forsinkelser i diagnostikk er den aller fremste risikofaktoren. Ventetider, svikt i informasjonsutvekslingen og dårlig koordinering mellom aktørene bidrar til forsinkelser som gir økt risiko, heter det i rapporten, skriver Dagens Næringsliv.
– Alarmerende
Direktør Lars E. Hanssen i Helsetilsynet synes kreftanalysen er alarmerende.
– Absolutt. Men det alvorlige er at dette ikke bare gjelder for kreft. For høyt risikonivå gjelder også for andre områder. Våre tilstandsrapporter til helseforetakene er ikke oppløftende lesing, sier Hanssen.
Fatale konsekvenser
I rapporten heter det at forsinkelser i diagnoser «kan ha fatale konsekvenser» for den enkelte.
– Vi har kanskje vært for milde i formen. Vi mener dette veldig tydelig, sier Hanssen til avisen.
Helsetilsynet foreslår nå at ventetider og behandlingsresultater for kreft ved norske sykehus gjøres offentlig tilgjengelig. Dette har sykehusene til nå nektet, med støtte fra departementet. (©NTB)
| Publisert | 04.06.2010 07.08 |
| Oppdatert | 04.06.2010 07.08 |


