Det første svineinfluensa-stikket
I Bodø fikk sykehusdirektøren den første dosen av svineinfluensa-vaksine.
Som en av de første i Norge ble sykehusdirektør Eivind Solheim vaksinert mot H1N1-viruset.
Sykehusdirektøren mener det er viktig at ansatte i helsevesenet vaksinerer seg.
LES OGSÅ: En million nordmenn kan være smittet til jul
– Vi som helsepersonell har et særlig ansvar for å gå foran, og markere at det
er viktig å hindre spredning av epidemien, sier Eivind Solheim.
Sykehusdirektør Eivind Solheim er en av de første i Norge som er blitt vaksinert mot svineinfluensa. Foto: TV 2
Forbeholdt risikogruppene
Svineinfluensavaksinen ankom flere kommuner i dag. Etter 150 mil i bil ankom 4000 vaksinedoser Bodø.
Vaksinen som nå blir spredt over landet, er forbeholdt de som er kronisk syke og i risikogruppen, men også helsepersonell oppfordres til å vaksinere seg i først runde.
LES OGSÅ: Slik unngår du svineinfluensa
– Det er veldig greit å få den på plass, slik at vi kan sette i gang vaksineringen. Vi har hørt mye om vaksinen over tid og er glade for å ha fått den i hus, sier Børre Johnsen, leder for seksjon for smittevern ved Nordlandssykehuset.
Kritiserer Folkehelsa
Smittevernlegen for Bodø kommune Kai Brynjar Hagen retter en pekefinger mot Folkehelseinstituttet. Han mener informasjonen har vært mangelfull.
Han fikk først via TV 2 Nyhetene vite at vaksinen var kommet til Bodø.
– Det har vært vanskelig å få informasjon fra Folkehelseinstituttet om tidspunkt for levering av vaksiner og hvor store mengder vi kunne få levert, sier smittevernlegen.
Folkehelseinstituttet hadde i dag ikke anledning til å kommentere kritikken.
| Publisert | 19.10.2009 17.16 |



