Oslo universitetssykehus er i økonomisk krise:

Brukte over 400 millioner i konsulenttjenester på tre år

Meningsløst, mener de ansatte som står midt oppi en omfattende kuttprosess.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Oslo universitetssykehus har brukt over 400 millioner kroner på innleide konsulenter de siste tre årene.

De ansatte mener det er meningsløst å bruke så mye penger på ekstern innleie av konsulenter når sykehuset samtidig må gjøre historiske kutt i utgiftene.

Del på facebook

Fakturaene strømmer inn

Overlege og tillitsvalgt for overlegene ved Oslo Universitetssykehus, Roger Josefsen.Overlege og tillitsvalgt for overlegene ved Oslo Universitetssykehus, Roger Josefsen. Foto: TV 2 Oslo universitetssykehus skal spare en halv milliard kroner blant annet ved kutte i antall ansatte. Men samtidig strømmer fakturaer fra innleide konsulentselskaper inn.

I fjor brukte sykehuset over 139 millioner kroner på innleide konsulenter.

Dermed har gigantsykehuset i Oslo brukt 437 millioner kroner totalt de siste tre årene på konsulenter. Det får de ansatte til å reagere.

På nevrokirurgisk avdeling på Ullevål og Rikshospitalet har de jobbet lenge med å finne en god løsning for å slå seg sammen.

– Vi lagde jo et prosjekt som skulle se på sammenslåingen av Ullevål og Rikshospitalets to avdelinger når det gjelder nevrokirurgi, sier nevrokirurg og tillitsvalgt Roger Josefsen til TV 2.

LES OGSÅ: Håvard (62) døde av hjerneslag – fylkeslegen gransker slagbehandling

– Det føles meningsløst

I to uker jobbet leger og ledelse sammen for å komme fram til om dette var mulig.

– Og da konkluderte vi jo med at det var mange utfordringer men det lot seg gjøre hvis man fikk rammebetingelsene opp. Og da snakker man om operasjonsstuer, intensivkapasitet, kontorplasser og nok utstyr. Det var det vi ønsket. Bang bang bang presentert til ledelsen. Klinikktillitsvalgt for overlegene ved Oslo Universitetssykehus, Christian GrimsgaardKlinikktillitsvalgt for overlegene ved Oslo Universitetssykehus, Christian Grimsgaard Foto: TV 2

Men ingenting skjedde. Og to år senere blir det opprettet en ny gruppe. Denne gangen ledet av avdelingssjefen og to eksterne konsulenter. Og den nye gruppen trekker nøyaktig samme konklusjon.

– Hvorfor bruker vi konsulenter og hvorfor bruker vi det på en ny rapport som ble skrevet for to år siden hvor rammebetingelsene er helt like, spør Josefsen.

– Det er mye konsulentbruk som er riktig og viktig, men når vi står i en så vanskelig omstillingssituasjon hvor vi ikke har rammevilkårene på plass, så kan ikke konsulentene løse det for oss. Vi mangler bygninger, løsninger har vi ofte selv, og vi veldig mange tilfeller må vi lære opp konsulentene først. Så kommer de med svarene vi allerede kjenner til. Det føles meningsløst, sier klinikktillitsvalgt for overlegene, Christian Grimsgaard til TV 2.

LES OGSÅ: Regjeringen foreslår å bevilge 300 millioner ekstra til Oslo-sykehusene

Vil ha fokus på pasientene

Men oslosykehuset er ikke alene. I de enorme sykehusbudsjettene i Helse Sør-Øst ble det mellom 2008 og 2010 brukt totalt over 1,3 milliarder kroner på innleid konsulenthjelp.

– Dette utgjør kun én prosent av vår totale omsetning. Det gjør ikke beløpet mindre, men sett i relasjon til det er det et godt alternativ til å ansette folk i administrasjonen, sier kommunikasjonsdirektør i Helse Sør-Øst, Gunn Kristin Sande til TV 2.

Kommunikasjonsdirektør Helse Sør-Øst, Gunn Kristin SandeKommunikasjonsdirektør Helse Sør-Øst, Gunn Kristin Sande Foto: TV 2 Sykehusene i Oslo har vært gjennom en stor omstillingsprosess de siste årene.

De tillitsvalgte vil ha fokuset tilbake til pasientene.

– Vi burde legge all fokus på best mulig pasientbehandling inne de arealene vi har, og da har vi ikke råd til å drive med denne type innleie, sier Grimsgaard.

LES OGSÅ: Oslo-sykehusene kan tape 600 millioner

Ønsker ikke å stille til intervju

Ledelsen i Oslo universitetssykehus ønsker ikke å stille til noe intervju med TV 2, men sier dette i en e-post til TV 2 Nyhetene:

«Oslo universitetssykehus har de siste årene brukt under én prosent av årlige budsjetter på konsulenttjenester. Hovedtyngden av konsulentbistand går til bygg- og IKT-prosjekter, men vi har også leid inn konsulenthjelp for å planlegge omorganisering av virksomheten. For å sikre at flytting og omorganisering ikke får alvorlige konsekvenser for pasientbehandlingen eller arbeidsmiljøet under vår omfattende omstilling, må vi planlegge grundig og vi må vurdere konsekvenser. På områder der vi mangler kapasitet eller kompetanse har vi valgt å leie inn hjelp. Et alternativ er å ansette flere medarbeidere i midlertidige administrative stillinger, eller hente disse fra klinisk virksomhet.»

Nå mener den tillitsvalgte at han må si ifra.

– Min jobb som fagperson er å si ifra når jeg mener det er gått over streken. Og når du i tillegg på en måte blir satt i et system sammen med konsulenter uten å vite hvorfor, så stiller vi spørsmålstegn ved måten å prioritere på. Og i hvert fall når du er konkurs, sier tillitsvalgt og nevrokirurg Roger Josefsen til TV 2.

Har du tips om lignende saker. Ta kontakt med TV 2s reportere her.

Tabellen under viser den omfattende bruken av konsulenttjenester.


Foto: Helse Sør-Øst



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Mener behandlingen av slagpasienter er illevarslende
Mener behandlingen av slagpasienter er illevarslende

Stortingsrepresentantene Jan Bøhler (Ap) og Bent Høie (H) sier at sykehusledelsen må lytte til fagmiljøene.

Håvard (62) døde av hjerneslag – fylkeslegen gransker slagbehandling
Håvard (62) døde av hjerneslag – fylkeslegen gransker slagbehandling

Fylkeslegen gransker Oslo universitetssykehus etter at flere slagpasienter kan ha dødd eller blitt skadet på grunn av forsinkelser i behandlingen.

Oslo-leger vil ikke til Ahus
Oslo-leger vil ikke til Ahus

Hver tredje Oslo-lege som frivillig søkte og fikk jobb ved Ahus før årsskiftet, har takket nei til tilbudet.

Regjeringen foreslår å bevilge 300 millioner ekstra til Oslo-sykehusene
Regjeringen foreslår å bevilge 300 millioner ekstra til Oslo-sykehusene

Oslo-sykehusene får 300 millioner kroner ekstra til omstillingsprosessen i statsbudsjettet, opplyser helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen (Ap).

Over 30.000 brudd på arbeidsmiljøloven ved Ahus
Over 30.000 brudd på arbeidsmiljøloven ved Ahus

På åtte måneder har storsykehuset Ahus i Lørenskog brutt arbeidsmiljølovens arbeidstidsbestemmelser over 30.000 ganger. I fjor ble sykehuset politianmeldt for en tredel så mange saker.

– Vi har ikke tid til døende pasienter
– Vi har ikke tid til døende pasienter

Sykepleiere slår alarm om bemanningsituasjonen på Akershus universitetssykehus.

Oslo-sykehusene kan tape 600 millioner
Oslo-sykehusene kan tape 600 millioner

En ny modell for inntektsfordeling for sykehusene vil gi sykehusene i hovedstaden 600 millioner kroner mindre. Årsaken er at Oslo-folk er for friske.

Sykehusfusjon rammer slagpasienter
Sykehusfusjon rammer slagpasienter

Tiden før behandling for akutt syke er forlenget med nesten en time etter sammenslåingen av Oslo-sykehusene.

 
Comments powered by Disqus
  

I dag skal politiet forklare seg om
pågripelsen av Breivik

Les også: Alt om politiets aksjon på Utøya

Lydloggene: Store
sambandsproblemer
under aksjonen

Lydloggene: Her
pågripes Breivik
på Utøya 22. juli

Lydloggene: Politiet
snakker kun om én
gjerningsmann


reklame